A hatékony fájdalomcsillapítás elsőrendű feladat a beteg megfelelő élet- minőségének megőrzése érdekében. Az akut fájdalom gyors és hatékony csillapítása a betegbiztonsági tényezők szigorú figyelembevételével kell hogy történjen a beteg holisztikus megközelítésével. A nem megfelelően alkalmazott kezelés akut fájdalom esetén könnyen transzformálódhat krónikus fájdalommá. Napjainkban a monomodalis fájdalomcsillapítás mellett előtérbe került a multimodalis megközelítés, mely lényege az eltérő hatásmechanizmusú gyógyszerek kombinációja. A fix dózisú multimodalis analgézia kiemelt érdeme a dózisspórolás, mely kevesebb mellékhatást eredményez. A cikk a Magyarországon elérhető fix kombinációjú fájdalomcsillapítókat mutatja be és néhány esetismertetés kapcsán praktikus javaslatokat tesz a háziorvosi rendelőben történő alkalmazásukra.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.