A méhnyakzáró műtétek fél évszázados múltra tekintenek vissza. De mi a bizonyíték arra, hogy e beavatkozások alkalmasak a koraszülés megelőzésére? A szerzők kifejtik álláspontjukat arról, hogy ilyen műtét csak gondosan válogatott betegek esetében végezhető, és felhívják a figyelmet arra, hogy az ikerterhességekben végzett cerclage még ronthatja is a terhesség kihordásának esélyeit.
Vajon valóban megelőzhető a vetélés és a koraszülés méhnyakzáró (cerclage) műtét segítségével? Közleményünk célja a feltételezést alátámasztó és cáfoló tudományos bizonyítékok áttekintése, amelyek – mint később kiderül – azt sugallják, hogy a beavatkozás elvégzése csak bizonyos esetekben indokolt. Az adatokból az is kiolvasható, hogy a méhnyakzáró műtétek számát csökkenteni kell. Az Egyesült Államokban ugyanis a becslések szerint évente mintegy 40 ezer alkalommal kerül sor ilyen beavatkozásra, ami a terhességek 1%-ának felel meg.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.