Az emlő egészének vagy egy részének elvesztése minden nő számára nagy megrázkódtatást jelent. A helyreállítás lehetőségeiről történő előrelátó, alapos és együttérző felvilágosítás a szülész-nőgyógyász felelőssége, mellyel megkönnyíthető a beteg felépülése.
A helyreállító emlőműtétek annyira elterjedtek, hogy azok már szinte természetesnek tekinthetők, holott húsz évvel ezelőtt az ilyen beavatkozások még ritkaságnak számítottak. A korszerű rekonstrukciós műtétek egyre növekvő gyakorisága és kifinomultsága több tényezőnek tulajdonítható. Elsőként a műtéti technika jelentős fejlődése említendő. Ilyen a mikrosebészet megjelenése, amely lehetővé teszi a plasztikai sebészek számára, hogy az emlő újraformálásához szükséges nagy szövettömeget áthelyezzék. A nem autológ rekonstrukciós beavatkozásokhoz szükséges protetikai eszkö-zök megjelenése és biztonságossága is jelentősen fejlődött. Egy másik lényeges tényező az onkológus-sebészek mastectomiához való hozzáállásának formálódása, emellett manapság már a bőrmegtartó technikák is a szokványos ellátás részét képezik. Az elváltozás feletti bőrterület megőrzése is fontos az esztétikus emlőrekonstrukcióhoz. Ugyanakkor a helyreállító műtétek fellendülésében talán az játssza a döntő szerepet, hogy mind a betegek, mind a műtétet végző orvosok tisztában vannak azzal, hogy a beavatkozás csaknem valamennyi mastectomián átesett nő számára elérhető. E tényezők együttesen adnak magyarázatot arra, hogy napjainkban az érintett nők csaknem 25%-a választja a helyreállító műtétet, szemben az 1980-as évek végén, illetve az 1990-es évek elején tapasztalt 3,4%-os aránnyal.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.