A betegek és közvetlen kontaktjaik immunizációja a mai napig csak szűk körben használt lehetőség a fertőzésmegelőzésre a szolidszerv- és csontvelőtranszplantáltak és a transzplantációra várók gondozásában. A betegek immunizálását a helyi jellemzőkkel kiegészített nemzetközi ajánlások szabályozzák. Az evidenciákkal megalapozott, klinikai tapasztalattal bővített gyakorlat alkalmazásában a legnagyobb biztonságra és optimális hatékonyságra kell törekedni.
Mégis sokan evidensnek gondolják az immunológiailag sérült betegeket gondozó szakemberek közül, hogy az immunizáció ellenjavallt, mert ártalmas lehet, vagy mert az immunszuppresszió mellett nem is éri el a célját. Évtizedek óta dédelgetett tévhitekre hivatkozva esetenként szakorvosok is tiltják az immunizációt, miközben a szakmai állásfoglalások egyértelműen támogatják azt.
A bölcsődei, óvodai és az iskolai tanév kezdete különös aktualitást ad annak, hogy kiemelt figyelmet szenteljünk a védőoltással megelőzhető betegségeknek, különösen a közösségben gyorsan járványokhoz vezető bárányhimlőnek. Ebben az időszakban ugyanis a házigyermekorvosok és infektológusok évről évre változatlanul szembesülnek a ténnyel: bár hazánkban több, mint 10 éve elérhető és ajánlott a bárányhimlő elleni hatékony védőoltás, az őszi-téli hónapokban mégis megsokszorozódik a bárányhimlős fertőzések száma. Miért van ez így a XXI. században, amikor az orvosok gyógyító-megelőző munkájában egyre inkább a megelőzés kell hogy előtérbe kerüljön?
Az 1973-ban azonosított rotavírus a leggyakoribb kórokozója a súlyos dehydratióval járó gastroenteritisnek mind a fejlődő, mind a fejlett országokban. A rotavírus okozta gastroenteritis (RVGE) növekvő incidenciája világszerte egyre nagyobb gazdasági, egészségügyi gondot jelent. Függetlenül a szociális körülményektől és a hazai egészségügyi, gazdasági helyzettől, minden gyermek az élete első öt évében legalább egy alkalommal átesik a fertőzésen. A világon évente 125 millió RVGE esetet regisztrálnak, és minden évben félmillió gyermekhalálért a rotavírus-fertőzés a felelős. A fertőzés higiéniás viszonyoktól függetlenül hasonló incidenciával jelentkezik a fejlődő és a fejlett országokban. A fejlett országokban a halálozás jóval ritkább, mint a fejlődő országokban, de az epidemiológiai adatok riasztóak: az európai országokban a közel 30 millió 5 éves kor alatti gyermekből évente 2,8 millió aquirálja a fertőzést. Hétszázezer gyermek orvosi beavatkozást, 87 000 kórházi segítséget igényel a gyógyuláshoz. A súlyos lefolyású RVGE következtében évente 239, azaz 14 000-ből egy 5 éves kor alatti gyermek meghal. Az RVGE életkori prevalenciája fejlett országokban hat hónapos és 2 éves életkor közé tehető. Szigorú infekciókontroll mellett sem akadályozható meg egy gyermekközösségen, kórházi osztályon belül a vírus gyors terjedése, halmozott előfordulása, mivel rendkívül stabil, környezeti hatásoknak ellenálló kórokozóval állunk szemben. A fertőzéshez elegendő néhány tíz víruspartikula, miközben a beteg milliónyi, a környezetben hosszú ideig életképes vírust ürít. Jelenleg a vakcináció az egyetlen, mérhetően hatékony módszer, amely jelentősen csökkentheti a súlyos RVGE incidenciáját.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.