hirdetés

Dr. Farkas Viktor cikkei

  #1
2007-12-01 00:00:00
A gyermekkori epilepsziás kórállapotokat három fő csoportba soroljuk a háttérben húzódó patofiziológiai mechanizmusok alapján: (a) az epileptológiai kóroki tényező egyértelmű, azaz definitív; (b) a kórok nem azonosított, de nagy valószínűséggel feltételezett; (c) a kórok azonosítatlan, azaz részleteiben sem ismert. Eszerint szimptómás (a), kriptogén (b) és idiopátiás (c) epilepsziás főcsoportokat különítünk el. Az alaptudományok és a klinikumban hozzáférhető diagnosztika fejlődése nyomán mind nagyobb arányban diagnosztizálunk csecsemő- és gyermekkorban szimptómás (tüneti) epilepsziákat, mindenekelőtt epileptogén természetű agyfejlődési rendellenességeket. E napjainkban is tartó tendencia a fokális kortikális dysplasiák, a kortikális dysgenesisek és migrációs zavarok korai in vivo felismerését eredményezi, s a korszerű multimodális diagnosztikai eljárások széles körű alkalmazásának köszönhető. Mind nagyobb számban fedezünk fel a korábban jórészt ismeretlen, illetve kriptogén eredetűnek tartott, gyakran vitathatóan perinatális történésekre visszavezetett, és a klinikai tapasztalatok szerint konvencionális antiepilepsziás gyógyszeres terápiával nehezen befolyásolható, gyermekkorban kezdődő epilepsziák hátterében olyan központi idegrendszeri fejlődési rendellenességeket, melyek időben végzett, korszerű epilepsziasebészeti eljárással jó eséllyel gyógyíthatók. Egyes adatok szerint a gyógyszerrezisztens gyermekkori epilepsziák mintegy 40%-a kortikális malformációra vezethető vissza.
hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.