hirdetés

Dr. Csóka Ildikó cikkei

  #1
2011-03-01 10:28:00

Cikksorozatunk első részében bemutattuk a „biopszichoszociális” gyógyítási modell elemeit, a beteg terápiához való hozzáállását körülíró kifejezéseket („compliance”, „adherence” és „persistence”) és azok tartalmát, majd a második részben elemeztük azt a speciális kommunikációs háromszöget, amely a gyermekgyógyászatra jellemző (szülői jelenlét).

  #2
2011-02-15 10:37:00

Az orvos–beteg kapcsolat a gyermekgyógyászatban speciális, hiszen itt a dialógus helyett egy kommunikációs háromszög működik: a szülő jelen van beteg gyermekével, sőt a kezdetekben – amíg páciensünk túl fiatal, nem beszél – kérdezni is csak őt tudjuk.

  #3
2010-06-30 14:14:00

Az emberi viselkedésben társadalmi szinten is érzékelhető – Hankiss Elemér által „nagy átalakulás”-nak nevezett – változások, az információigény mértékének növekedése miatt a helyes diagnózis felállítása és a terápia kiválasztása önmagában még nem garantálja a terápiás sikert.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.