Másodlagos hypertonia esetén potenciálisan korrigálható ok áll a magas vérnyomás hátterében. Ilyen etiológiára utalhatnak a tünetek (pl. pheochromocytoma esetén kipirulás, verejtékezés), a fizikális leletek (pl. a vese felett hallható zörej arteria renalis stenosisra utal) vagy a laboratóriumi eltérések (pl. a hypokalaemia hyperaldosteronismust valószínûsít). Másodlagos hypertonia lehetőségét kell mérlegelni, ha a hypertonia terápiarezisztens, illetve fiatal vagy idős korban kezdődik. Fiatal, illetve idős felnőtteknél gyakori ok a fibromuszkuláris diszplázia, illetve atherosclerosis okozta arteria renalis stenosis. Középkorú felnőtteknél a másodlagos hypertonia fő oka a hyperaldosteronismus, az elsőként javasolt diagnosztikus vizsgálat az aldoszteron/renin arány mérése. Gyermekkori hypertonia hátterében mindig keresni kell a kiváltó okot; leggyakrabban veseparenchima-betegségre derül fény.
Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.