hirdetés

MD Thomas Avonda cikkei

  #1
2009-03-01 00:00:00

A nyugtalan láb szindróma gyakori, neurológiai eredetű mozgási betegség, a felnőttek körülbelül 10%-át érinti. A betegek mintegy harmadának tünetei tesznek szükségessé orvosi kezelést. A szindróma lehet primer vagy (vashiánnyal, terhességgel, veseelégtelenséggel, bizonyos gyógyszerek szedésével összefüggő) szekunder állapot. A diagnózis a klinikai tüneteken alapul. A lábmozgatási kényszer, amihez általában kellemetlen érzés társul, nyugalomban jelentkezik, fizikai aktivitás közben enyhül. A tünetek este és éjjel súlyosbodnak. A nyugtalan láb szindróma alvászavarokat okoz, szorongás és depresszió társul hozzá, kedvezőtlenül hat az életminőségre. Az életmódnak a tünetekre gyakorolt hatásaival kapcsolatban egyelőre kevés az információ. Ha gyógyszerekre van szükség, közepesen súlyos vagy súlyos nyugtalan láb szindrómában elsőként a dopaminagonisták választandók. Potenciálisan hatásosak a gabapentin, a carbidopa/levodopa, az opiátok és a benzodiazepinek is.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.