hirdetés

Prof. dr. Jermendy György cikkei

  #1
2014-09-15 17:00:00

A 2-es típusú diabétesz patomechanizmusával kapcsolatos ismereteink folyama­tosan bővültek a közelmúltban, s új ada­tok váltak ismertté napjainkban is. Ezzel összefüggésben új hatásmechanizmusú antidiabetikumok láttak napvilágot. A gyógyszeripar érdeklődése töretlen, a ku­tatás, gyógyszerfejlesztés eredményes. En­nek legújabb példája, a dapagliflozin merő­ben új hatásmechanizmussal, a glükozúria fokozásával csökkenti a vércukorszintet. Örvendetes, hogy nem sokkal az euró­pai regisztrációt követően a hazai betegek számára is hozzáférhetővé vált az új orális antidiabetikum, amely társadalombiztosítási támogatást élvez, s 2014. augusztus 1-jétől elérhető a gyógyszertári forgalomban.

  #2
2014-01-13 15:31:00

A hazai diabetológia folyamatos fejlődé­sének jelentős periódusa esik az elmúlt 20 évre. A terápiás lehetőségek bővülése – a tényeken alapuló orvostudomány térnyerésével összefüggésben – rendkívül markáns volt, ezekre az évekre esik a Magyar Diabetes Társaság (MDT) szervezeti egységének és működésének meg­erősödése, jelentős nemzetközi kong­resszusok szervezése, a szakellátó helyek létrejötte, a diabetológiai minősítés és a szakápolóképzés megteremtése. Érdemes a fontosabb eredményeket összegezni abból az alkalomból, hogy a diabetológiai eredmények publikálására mindig nyitott Orvostovábbképző Szemle indulásának 20. évfordulóját ünnepli 2013-ban.

  #3
2013-12-17 11:56:00

A VA NEPHRON-D eredeti hipotézise az volt, hogy a kettős kombináció előnye nagyobb lesz a kifejezetten proteinuriás betegek körében, mint a kezelés esetleges kockázata. A hipotézist nem lehetett igazolni, a tanulmányt biztonságossági okok miatt idő előtt be kellett zárni. A legújabb szakmai irányelvek már megjelenítik az ebből fakadó következtetést: a kettős RAS-gátlás kerülendő cukorbetegek körében.

  #4
2013-05-24 12:13:00

A 2-es típusú diabétesz kezelésében a metformin monoterápia elégtelensége esetén kettős kombinációs kezelésre térünk át. Az utóbbi években új hatástani csoportként a DPP 4-gátlók („gliptinek”) kerültek forgalomba. A metformin + vildagliptin kombináció hatásosságát és biztonságosságát véletlen besorolásos, kontrollcsoportos klinikai tanulmányok igazolták. A németországi PROVIL obszervációs adatgyűjtés nagyszámú beteg bevonásával igazolta a metformin + vildagliptin kombináció glikémiás hatékonyságát és jól tolerálható voltát a betegellátás mindennapi körülményei között.

  #5
2013-04-25 14:24:00

A jelenlegi közlemény a 2007-ben és 2008-ban publikált ADVANCE vizsgálat anyagcsereágán megfigyelt eredmények post hoc analízisét jelenti. A vizsgálat az anyagcserehelyzet és az idült szövődmények közti összefüggést volt hivatva tisztázni 2-es típusú diabéteszben. Az eredmények alapján a HbA1c kezelési határértéke a makro-, illetve a mikrovaszkuláris szövődmények szempontjából 7%-nál, illetve 6,5%-nál jelölhető ki. Ez azt jelenti, hogy 2-es típusú diabéteszben a makrovaszkuláris szövődmények befolyásolása érdekében a glikémiás kontrollt nem érdemes túl szigorúan megszabni.

  #6
2013-04-15 12:13:00

Az eredmények alapján a HbA1c kezelési határértéke a makro-, illetve a mikrovaszkuláris szövődmények szempontjából 7%-nál, illetve 6,5%-nál jelölhető ki. Ez azt jelenti, hogy 2-es típu­sú diabéteszben a makrovaszkuláris szövődmények befolyásolása érdekében a glikémiás kontrollt nem érdemes túl szigorúan megszabni.

  #7
2013-02-15 11:51:00

A cukorbetegségben kialakuló ateroszklerózis jellegzetességeiből adódóan gyakran számíthatunk a coronariák kiterjedt érintettségére. A FREEDOM vizsgálat azt tanulmányozta, hogy revaszkularizációt igénylő többér-betegség esetén a perkután coronaria-intervenció (PCI) vagy a coronaria bypass műtét (CABG) előnyösebb-e a beavatkozást követő néhány év eseményeit tekintve. A véletlen besorolásos vizsgálatban cukorbetegek többér betegség miatt szükségessé váló revaszkularizációja terén a CABG előnyösebb volt (5 éves követés során) a miokardiális infarktust és az összhalálozást tekintve, de kedvezőtlenebb a stroke-ot tekintve, mint a PCI.

  #8
2012-12-14 11:15:00

A COSMOS vizsgálatban intravaszkuláris ultrahang (IVUS) technikával elemezték a coronaria-plakkok alakulását rosuvastatin-terápia során. A jelenlegi vizsgálat a COSMOS már publikált eredményeinek utóelemzése, amelyben adatokat gyűjtöttek a glikémiás kontroll és a plakkregresszió közti összefüggésről. A 76 hétig folytatott rosuvastatin-terápia eredményeképpen – azonos mértékű lipidváltozások mellett – a coronaria-plakkok regressziója számottevően kisebb mértékű volt HbA1c ≥ 6,5% esetén. Eszerint a plakkok kialakulásában és befolyásolhatóságában nemcsak a lipidek kezelésének, hanem a glikémiás kontrollnak is jelentôsége van.

  #9
2012-10-16 09:46:00

A 2-es típusú diabétesz kezelésében a naponta kétszer adandó exenatid néhány éve áll a betegek rendelkezésére. A szulfonilureák hatástani csoportjával, illetve az e csoportba tartozó glimepiriddel kapcsolatban széles körû tapasztalat gyûlt már össze. Mindkét készítmény hatásmechanizmusát feltárták, mellékhatásprofiljuk is ismert, közvetlen összehasonlító vizsgálatot azonban mind ez ideig nem végeztek e két antidiabetikummal. Az EUREXA vizsgálat során az exenatid és a glimepirid glikémiás hatékonyságát közvetlenül hasonlították össze olyan betegek körében, akiknél a metformin monoterápia már nem biztosított megfelelô anyagcserekontrollt. A vizsgálat igazolta, hogy a metformin mellé adott exenatid az esetek nagyobb hányadában, hosszabb ideig biztosított megfelelô glikémiás kontrollt, mint a metformin mellett használt glimepirid.

  #10
2012-08-17 12:14:00

A DE-PLAN Európa-szerte rendelkezésre álló intervenciós módszer, amely a 2-es típusú diabétesz megelőzése terén az életmód-terápiára helyezi a hangsúlyt. Az e módszerrel Katalóniában (Spanyolország), alapellátási körülmények között szerzett tapasztalatokat összegzi a jelenlegi közlemény. A vizsgálat eredményei azt jelzik, hogy életmód terápiával, prediabéteszben szenvedők körében a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata érdemben visszaszorítható, a progresszió késleltethető. Az intenzív intervenció az alapellátás körülményei között is eredményre vezet. Ez azért fontos körülmény, mert a 2-es típusú diabétesz megelőzése, a veszélyeztetettek szűrése, majd az intenzív intervenció bevezetése az alapellátásban dolgozók részvétele nélkül nem képzelhető el.

  #11
2012-06-11 16:23:00

A STEP-WISE vizsgálat annak eldöntését célozta, hogy az inzulinterápia intenzifikálása keretében milyen módszerrel lehet legjobban felépíteni a prandiális inzulin adását, melyik módszer kontrollálja jobban az átlagos, illetve a posztprandiális vércukorértékeket 2-es típusú diabéteszben. A SimpleSTEP kezelési ágon a prandiális inzulinként adott aszpart inzulin dózisát az étkezés előtt mért vércukorérték alapján állapították meg, illetve titrálták. Az ExtraSTEP ágon az aszpart inzulint a posztprandiális vércukorérték mérése alapján határozták meg, illetve titrálták. A vizsgálat igazolta, hogy a két módszer azonos hatékonyságú, így nyugodtan választható az egyszerűbb kivitelezés: a betegek az étkezések előtt mérik a vércukorértéket, s ahhoz igazítják a prandiális inzulin dózisát.

  #12
2012-05-14 17:13:00

A DREAM tanulmány a ramiprilt és a rosiglitazont tesztelte placebóval szemben a 2-es típusú diabétesz megelőzése terén olyan egyének körében, akiknél a diabetes előállapotait lehetett kimutatni. Az átlagosan 3 éves tanulmány ramipril-ága szerény, a rosiglitazon-ág meggyőző eredményekkel zárult, az adatokat 2006 óta ismerjük. Az eredeti tanulmány résztvevőinek egy csoportját tovább követték, s átlagosan 1,5 év múlva terheléses vércukorvizsgálattal tájékozódtak anyagcserehelyzetükről. A ramipril esetében semmilyen késői utóhatást nem lehetett igazolni. A rosiglitazon a 2 es típusú diabétesz kialakulását késleltette, de a diabéteszt megelőző hatás csak a gyógyszerszedési periódus alatt volt kimutatható. Noha a rosiglitazon forgalmazását 2010-ben felfüggesztették, a DREAM ON eredményei bővítik ismereteinket a 2-es típusú diabétesz lefolyásának befolyásolhatóságáról.

  #13
2012-02-14 11:28:00

A DURATION vizsgálatsorozat itt ismertetett tanulmányában a heti egyszeri exenatid (Bydureon®) hatásosságát és biztonságosságát sitagliptinnel, illetve pioglitazonnal szemben értékelték. A heti egyszeri exenatid mind a glikémiás kontroll, mind a testsúlyra gyakorolt hatás szempontjából mindkét összehasonlító gyógyszernél jobbnak bizonyult.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.