Idősekben vérszegénységet okozhat az aszpirin
A naponta kis dózisú aszpirint szedő időseknél 20%-kal nagyobb a vérszegénység kialakulásának kockázata még akkor is, ha még nem volt súlyos vérzéses eseményük.
- Aktuális ajánlás az aszpirin primer prevenciós használatáról
- Tirofiban vs. aszpirin nagyér okklúzió nélküli stroke esetén
- A thrombocyta-aggregáció-gátlók és protonpumpagátlók együttes alkalmazása
- Gyermekek és felnőttek vashiányos vérszegénysége
- Krónikus vesebetegek anémiájának kezelése
- Az anaemia kezelése transzfúziódependens és -independens, alacsony kockázatú MDS-ben: jelenlegi és jövőbeni stratégiák
Az Annals of Internal Medicine című szaklapban június 20-án megjelent tanulmányban a kutatók az Aspirin in Reducing Events in the Elderly (ASPREE) adatai alapján 19.114 egészséges, közösségben élő idős beteg hemoglobin-koncentrációját elemezték.
A nagy klinikai vizsgálatokból, köztük az ASPREE vizsgálatból kiderült, hogy a naponta alacsony dózisban szedett aszpirin növeli a klinikailag jelentős vérzés kockázatát. Dr. Zoe McQuilten (Monash Egyetem, Ausztrália) hematológus és munkatársainak elemzése arra is rámutatott, hogy az ASPREE vizsgálatban az alacsony dózisú aszpirin a vérszegénység kockázatát is növelte, és ez valószínűleg a klinikailag nem nyilvánvaló vérzés miatt következett be.
A vérszegénység gyakori az idős betegek körében. A Journal of American Geriatrics Society 2021-ben megjelent egyik tanulmánya szerint a vérszegénységgel diagnosztizált esetek körülbelül egyharmadában nem volt egyértelmű az etiológia.
A Cleveland Clinic szerint fáradtságot, gyors vagy szabálytalan szívverést, fejfájást, mellkasi fájdalmat okozhat és a beteg a fülében lüktető vagy zúgó hangokat érezhet. A 65 évesnél idősebbek esetén súlyosbíthatja a pangásos szívelégtelenséget, a kognitív zavarokat és a depressziót is.
Az amerikai Preventive Services Task Force 2022-ben megváltoztatta a szív- és érrendszeri betegségek elsődleges megelőzésére szolgáló aszpirinra vonatkozó ajánlását, és a 60 éves vagy annál idősebbek számára nem javasolja az alacsony dózisú aszpirin beiktatását. A 40 és 59 év közötti felnőttek esetében, akiknél a szív- és érrendszeri betegségek 10 éves kockázata 10% vagy annál nagyobb, azt ajánlják, hogy a betegek és a klinikusok eseti alapon döntsenek az alacsony dózisú aszpirin használatának megkezdéséről, mivel annak szedése csak kevés nettó előnnyel jár.
Az ASPREE vizsgálatban részt vevő 60 évnél idősebbek mintegy 50%-a szedett aszpirint megelőzés céljából 2011 és 2018 között, de a szerzők szerint ez az arány valószínűleg csökkent, miután 2022-ben megváltoztatták az irányelveket, de a hosszú távú használat folytatódhatott az idősebb betegek körében. A kutatók a vasszintre utaló ferritinszintet is vizsgálták a kiindulási időpontban és 3 év elteltével. A vérszegénység előfordulása az aszpirint szedő csoportban 51 esemény volt 1000 személyévre vetítve, míg a placebocsoportban 43. Az 5 éven belüli vérszegénység becsült valószínűsége az aszpirincsoportban 23,5% (95% CI: 22,4%-24,6%) volt, a placebócsoportban pedig 20,3% (95% CI: 19,3%-21,4%). Az aszpirinterápia az anémia kockázatának 20%-os növekedését eredményezte (95% CI: 1,12-1,29).
Az aszpirint szedőknél nagyobb valószínűséggel volt alacsonyabb a szérum ferritinszint a 3 éves megfigyelés során, mint azoknál, akik placebót kaptak. Az aszpirint szedő résztvevők körében a ferritin átlagos csökkenése 11,5%-kal volt nagyobb (95% CI: 9,3% - 13,7%), mint a placebót szedők körében.
Dr. Basil Eldadah, a National Institute on Aging felügyelő orvosa szerint az eredmények azt mutatják, hogy az aszpirint szedőknél jobban figyeljünk a hemoglobinszintre, és az aszpirint nem a szív- és érrendszeri betegség indikációjával szedő idősebb betegeknél komolyan fontoljuk meg azt, hogy valóban ez-e a legjobb kezelési lehetőség.
Az ASPREE során nem vizsgálták a vérszegénység funkcionális következményeit, és nem volt egyértelmű, hogy a vérszegénység elegendő-e ahhoz, hogy a résztvevők életminőségét befolyásoló tüneteket okozzon, vagy az okkult vérzés okozta a vérszegénységet. A kutatók azt sem dokumentálták, hogy a betegek a vizsgálat során felkeresték-e családorvosukat, és kaptak-e kezelést a vérszegénység miatt.
A tanulmányt a National Health and Medical Research Council és a Bill and Melinda Gates Foundation finanszírozta.
Forrás:
McQuilten ZK, Thao LTP, et al: Effect of Low-Dose Aspirin Versus Placebo on Incidence of Anemia in the Elderly. A Secondary Analysis of the Aspirin in Reducing Events in the Elderly Trial. Annals of Internal Medicine July 2023 https://doi.org/10.7326/M23-0675