Ubrogepant a migrén prodromális tüneteire
Úgy tűnik, hogy a migrén akut kezelésére alkalmazott brogepant a prodromális tüneteket is enyhítheti.
A calcitonin gén-rokon peptid (CGRP) receptor antagonista ubrogepant klinikai haszna az akut migrén kezelésén túlmenően a migrén gyakori prodromális tüneteinek enyhítésére is kiterjedhet a 3. fázisú PRODROME vizsgálat feltáró elemzése szerint.
A migrén prodromális fázisában szedve az ubrogepant javította a koncentrációt, valamint csökkentette a fény- és hangérzékenységet, a nyaki fájdalmat, a fáradtságot és a szédülést - egyes tünetek már 1 órával a szer bevétele után enyhültek. Az ubrogepant (Ubrelvy) 2019-ben kapta meg az Egyesült Államokban az engedélyt az aurával vagy aura nélküli migrén akut kezelésére felnőtteknél. Migrén megelőzésére nem javallott.
Az új adatok szerint a migrén premonitoros (prodromális) fázisában, a fejfájás kezdete előtt alkalmazott ubrogepant segíthet a gyakori prodromális tünetek, például a fotofóbia, a fonofóbia és a kognitív zavarok feloldásában.
Klinikailag releváns adatok
Peter Goadsby (King's College, London) és munkatársai meg Nature Medicine online kiadásában május 12-én ismertetett PRODROME vizsgálatukba 438 olyan felnőttet vontak be, akiknek legalább 1 éves migrénes előzményük volt, és akik 1-6 órán belül azonosítani tudták a fejfájást előre jelző prodromális tüneteiket. Minden résztvevő 100 mg ubrogepant vagy placebót kapott egy prodromális esemény során, majd egy azt követően legalább 7 nappal jelentkező második prodromális esemény során az ellentétes kezelést (tehát a korábban uhrogepantot kapok placebót és fordítva) kapták.
Az adagolást követően az ubrogepant a placebónál hatékonyabb akadályozta meg a fotofóbia 2 órán belüli megjelenését (19,5% vs. 12,5%; esélyhányados [OR], 1,72), a fáradtság 3 órán belüli megjelenését (27. 3% vs. 16,8%; OR, 1,85), a nyaki fájdalom 3 órán belüli megjelenését (28,9% vs. 15,9%; OR, 2,04), fonofóbia 4 órán belüli megjelenését (50,7% vs. 35,8%; OR, 1,97) és szédülés 24 órán belüli kialakulását (88,5% vs. 82,3%; OR, 1,82). Az ubrogepant szintén jobban akadályozta meg a placebónál a koncentrációs nehézség 1 órán belüli kialakulását (8,7% vs. 2,1%; OR, 4,26) és a gondolkodási nehézség 6 órán belüli kialakulását (56,9% vs. 41,8%; OR, 2,05).
A kezeléssel járó mellékhatások enyhék és kissé gyakoribbak voltak az ubrogepant csoportban (17% vs. 12%).
A szerzők megjegyezték, hogy a premonitoros tünetek 32%-57%-a közepes vagy súlyos intenzitású volt, és funkcionális fogyatékossággal járt együtt. „Mivel a premonitoros tünetek rokkantságot okozhatnak, kezelésük önmagában klinikailag releváns, túl azon a megfontoláson, hogy a prodromában történő kezelés megelőzi a fejfájás kialakulását és 24-48 órán keresztül javítja a funkciót, ahogyan azt a vizsgálat elsődleges elemzése kimutatta” - írták a vizsgálatot végzők.
A prodromális fázis klinikai tüneteinek jobb ismerete, valamint a hatékony kezelés elérhetősége jelentős lehetőséget kínál az akut migrén kezelésének javítására.
Forrás:
Ubrogepant for the treatment of migraine prodromal symptoms: an exploratory analysis from the randomized phase 3 PRODROME trial https://www.nature.com/articles/s41591-025-03679-7