Atogepant migrén prevencióra
Az FDA március 30-án gyógyszerjelölti státuszba vette az AbbVie migrén megelőzésére szolgáló atogepant hatóanyagú orális CGRP receptor antagonistakészítményét, melynek engedélyezése őszre várható.
- A migrén rohamterápiája
- Ubrogepant migrénre
- Pozitív vélemény a migrén elleni Emgality-re
- Új lehetőségek a migrén kezelésében
- Erenumab migrén megelőzésre
- Rimegepant akut migrénes rohamban
- Még egy migrén elleni szumatriptán tartalmú orrspray
- Európában is pozitiv vélemény a migrén elleni fremanezumabra
Az AbbVie március 30-án jelentette be, hogy az FDA gyógyszerjelölti státuszba befogadta atogepant hatóanyagú, migrén prevenciójára használható készítményét. A vizsgálati készítmény fő újdonsága, hogy egyrészt a jelenleg használt szerekkel szemben kismolekulás szer és nem antitest, másrészt engedélyezés esetén az első és egyetlen migrénprevencióra használt orális CGRP receptor antagonista lehet. A jelenleg használatban lévő, antitest alapú CGRP-gátlókat szubkután injekció formájában kell alkalmazni, mint amilyen például az Aimovig (Amgen, erenumab), Emgality (Eli Lilly, galcanezumab) vagy az Ajovy (Teva, fremanezumab). Korábbi elemzői vélemények szerint az orális CGRP-gátlók piaca elérheti a 4 milliárd dollárt. Ezen a piacon a tabletta formula óriási előnyt jelent a bőr alá adott injekciókkal szemben, de az Allergannak itt is lehet versenytársa a jövőben: a Biohaven már előrehaladott vizsgálati fázisban jár rimegepant hatóanyagának prevenciós célú alkalmazásra (rohamterápiára már engedéllyel rendelkezik Nurtec néven).
A hatóanyagról (atogepant) és mellékhatásairól
Az atogepant egy vizsgálati fázisban levő orálisan alkalmazható CGRP receptor antagonista (gepant), amelyet kifejezetten a migrén preventív kezelésére fejlesztettek ki. Vizsgálatok szerint a CGRP szintje migrénes rohamok során megemelkedik, ezért a szelektív CGRP receptor antagonistákat jelenlegi ismereteink szerint sikerrel lehet alkalmazni a migrén megelőzésében. A hatóanyag eredetileg az Allergan fejlesztése. A céget tavaly májusban felvásárolta az AbbVie, így a világ negyedik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata jött létre – több mint egy évet kellett várni arra, hogy az európai és az amerikai versenyhivatal engedélyezze a 63 milliárd dolláros fúziót, és még így is el kellett adni bizonyos gyógyszerek licenceit más vállalatoknak. Az Allergan a hatóanyagot több másik vizsgálati molekulával együtt fejlesztette, ezek közül a legígéretesebb a szintén CGRP-blokkoló ubrogepant lett, amelyet azonban nem a prevencióban, hanem a migrén rohamterápiájában vizsgálat a cég (korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, ez volt az ACHIEVE klinikai vizsgálat, lásd: Ubrogepant migrénre).
A klinikai vizsgálatok során a leggyakrabban (5% felett vagy a placebónál gyakrabban) tapasztalt mellékhatások közé az alábbiak tartoztak: székrekedés (6,9-7,7% az összes vizsgálati karon, míg placebo esetében 0,5%), émelygés (4,4-6,1% szemben a placebo 1,8%-ával) és felsőlégúti fertőzések (3,9-5,7%, placebo: 4,5%). Az esetek túlnyomó többségében az észlelt mellékhatások enyhék vagy közepes súlyosságúak voltak, és nem indokolták a kezelés felfüggesztését. Nagyon jó hír, hogy a klinikai vizsgálatok során nem tapasztaltak májtoxicitást, amit korábban a CGRP-blokkolók egyik potenciális kockázatának tartottak – az Alder eptinezumab hatóanyagánál például jelentkezett ilyen hatás.
Klinikai vizsgálatok
Az FDA a gyógyszerjelölti státuszba történő felvételt a fázis III ADVANCE vizsgálat (NCT03777059) alapján látta indokoltnak. Ebben a 910 résztvevő bevonásával végzett, multicentrikus, randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban a naponta egyszer 10, 30 és 60 mg-os dózisban adagolt atogepant hatásosságát és biztonságosságát hasonlították össze placebóval. Az eredmények szerint az összes vizsgálati karon sikerült elérni az elsődleges végpontként kijelölt migrénes napok számának csökkenését a 12 hetes vizsgálati időszakban: az egyre emelkedő dózisokkal 3,69, 3,86 illetve 4,2 nappal csökkent a havi migrénes napok száma, míg placebónál ugyanez 2,48 nap volt. Ezen felül a 30 és 60 mg-os adagokkal a hat másodlagos végpontál is sikerült statisztikailag szignifikáns pozitív eredményeket kimutatni (havi fejfájásos napok átlagos számának változása, rohamterápiás gyógyszerhasználat visszaesése, migrénes napok számának legalább 50%-os csökkenése 3 hónap átlagában, valamint 3 önbevallásos közérzeti és funkcionalitási értékelési skála pontszámainak változása). A hatóanyag teljes vizsgálati programjában csaknem 2500 beteg vett részt, bevonási feltételként havonta átlagosan 4-14 migrénes nap került kiírásra. Egy fázis III hosszú időtartamú (52 hetes) biztonságossági vizsgálatban a 60 mg-os napi adag hatásait vizsgálták, ennek adatai az American Academy of Neurology 2021-es virtuális éves találkozója keretében kerülnek majd bemutatásra. A 12 hetes vizsgálati időszak alatt a migrénes napok számának legalább 50%-os csökkenését az emelkedő dózisok esetében a betegek 55,6, 58,7 illetve 60,8%-a tapasztalta, míg placebo alkalmazásakor ez mindössze 29% volt.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
AbbVie Announces Positive Phase 3 Data for Atogepant in Migraine Prevention
AbbVie’s atogepant set to reach projected worth of $766m in 2026 after accepted NDA from FDA
Calcitonin gene-related peptide receptor antagonist
AbbVie Announces Positive Phase 3 Data for Atogepant in Migraine Prevention
AbbVie, Allergan score FTC approval for $63B merger with one final hurdle left to go