Új lehetőségek a migrén kezelésében
Non-invazív mágneses és elektromos stimuláló eszközök reális alternatívát nyújtanak a migrén gyógyszeres kezelésével szemben.
Azon felnőttkorú amerikai betegek, akik nem tolerálják a migrén ellenes szerek mellékhatásait, most fellélegezhetnek, köszönhetően két új, az FDA által engedélyezett eszköznek. A Cerena Transzkraniális Mágneses Stimulátor és a Cefaly transzkután elektromos idegstimuláló eszközök hatásosságát klinikai vizsgálatokban igazolták, mint ahogy azt is, hogy használatuk egyáltalán nem kockázatos, továbbá előírás szerinti indikációkban, rendeltetés szerint használva elenyészően kevés mellékhatást okoznak.
A migrént intenzív, lüktető, egy pontban jelentkező fejfájás, amelyet hányinger – hányás, fény-és hangérzékenység kísér. Az esetek mintegy harmadában aura jelenség, pl.: látászavar (homályos vagy vakfoltok, látótérkiesés) jelzi a fejfájás kezdetét. Kezeletlen esetekben a roham akár 72 órán keresztül is tarthat. Az amerikai egészségügyi szervezetek felmérései szerint az USA-ban közel 37 millió embert érint (a lakosság 12%-a). A migrén gyermek-és felnőttkorban is előfordul, nők körében háromszor gyakrabban (az amerikai nők 18%-a szenved tőle).
Migrén ellenes eszközök: Cerana és Cefaly
Michael Hoffmann az FDA biomérnöke szerint nagy igény van ezekre a non-invazív eszközökre, mert a migrén ellenes gyógyszerek mellékhatásait sok beteg nagyon rosszul tűri.
A Cerenát akkor kell használni, ha a beteg a fejfájás előjeleit észleli, vagy ha a fájdalom már megkezdődött. Az eszközt két kézzel a tarkóhoz vagy a nyakszirti régióhoz kell szorítani, majd gombnyomásra az eszköz nagyon rövid (egy másodpercnél rövidebb) mágneses hullámot bocsájt ki, ami az agy vizuális információkat feldolgozó központját, az occipitalis cortexét stimulálja. A TMS (transzkraniális mágneses stimulációs) technológián alapuló kezelések hatását már jó ideje tanulmányozzák, de a Cerena az első eszköz, amelyet engedélyeztek a migrén terápiájára.
A másik eszköz, a Cefaly az első transzkután elektromos idegstimuláló (TENS) készülék, melynek használatát az FDA a migrénes fájdalom fellépése előtt, megelőző jelleggel ajánlja 18 éves kortól. A Cefaly-t a betegnek napi rendszerességgel kell használnia, ekkor bizonyítottan csökken a fejfájásos epizódok száma. A TENS technológiát korábban a már kialakult fájdalom csillapítására használták (és használják is), de ez az első prevenciós indikációja. A Cefaly egy műanyag fejpánttal homlokra rögzített elektródák révén elektromos impulzusokkal az arcon futó, a migrénes fejfájás patomechanizmusában kulcsfontosságú nagyobb idegeket (pl.: n.trigeminust) stimulálja.
Mindkét eszköz mellékhatásai közé tartozik a bőr lokális irritációja, az illesztés helyén érzett fájdalom, általános rossz közérzet, álmosság, szédülés. Bíztató, hogy ezek csak a betegek 5 %-ánál alakulnak ki gyakran és ugyanakkor gyorsan elmúlnak. Hatásosságuk és biztonságosságuk gyermekek, terhes anyák és pacemakeres betegek esetén nem ismert.
A túlzott gyógyszerhasználat okozta fejfájás
A migrén ellenes szerek széles körben hatékonyak, de jelentős a mellékhatásprofiljuk. Némelyik fáradtságot, álmosságot, szédülést okoz, ami a gondolkodásra is kihat. Más szerek teratogének.
Akinek gyakorta van súlyos migrénes rohama, annak gyakran béta-blokkolót, propranololt adnak preventíve, ami csökkenti a szívfrekvenciát, ezért alkalmazása asthma, vagy más tüdőbetegség illetve bradycardia esetén ellenjavallt. Néhány antiepileptikum (pl.: topiramát, valproát) is alkalmazható migrénben. Ezeket a migrénes rohamok megelőzésére adják, de azokat ritkán szűnteti meg.
Számos fájdalomcsillapító pl: aszpirin, acetamiophen, non-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), kombinált fájdalomcsillapítók, opioidok, triptánok, ergotaminok túlzott, rendszeres (havonta 10 alkalommal történő) szedése a migrénhez nagyban hasonlító fejfájást idézhet elő, ami csak akkor szűnhet meg teljesen, ha a beteg leáll az adott szer szedésével, ami sokszor a lépcsőzetes leépítési sémáknak köszönhetően sok akadályba, vagy éppen alternatív terápia bevezetésébe ütközik.
Forrás: FDA