Hormonpótlás, migrén és stroke
Egy nagy megfigyeléses vizsgálat szerint azokban a migrénes fejfájás hormonpótló terápia alatt erősbödése esetén növekszik az iszkémiás stroke kockázata.
A vizsgálat eredményei szerint azokban, akiknek a hormonpótló kezelés (HRT, hormone replacement therapy) alatt súlyosabb migrénjei voltak, 30%-kal valószínűbb volt az iszkémiás stroke kialakulása azokhoz a nőkhöz képest, akik soha nem részesültek HRT-ben és azokhoz képest is, akiknél korábban alkalmaztak HRT-t és akkor súlyosbodott a migrénjük.
Az eredményekről a 2016-os Nemzetközi Stroke Konferencián (ISC) számolt be dr. Haseeb A. Rahman vezető kutató, a Zeenat Qureshi Stroke Intézet (Minneapolis, Minnesota, USA) munkatársa.
Mint azt dr. Rahman elmondta, régóta vitatott a HRT és a migrén szerepe a stroke kialakulásában; a HRT-t a migrén kockázati tényezőjének tartják, és a migrénes betegek panaszai súlyosbodhatnak a HRT alkalmazásakor.
Ez az új elemzés azonban elsőként vizsgálta azt, hogy a HRT során romló migrén kockázati tényezője-e az iszkémiás stroke-nak. A vizsgálat során 82 208 posztmenopauzában lévő (50–79 éves) migrénes nő adatait elemezték. Közülük a vizsgálat idején 37 680-an (45,8%) részesültek HRT-ben (ösztrogén- vagy kombinált ösztrogén/progeszteron kezelésben), 44 528 hölgynél csak korábban vagy sohasem alkalmaztak HRT-t. A kutatók e két csoport stroke kockázatát hasonlították össze, figyelembe véve azt is, hogy a kezdeti állapothoz képest súlyosbodott-e a migrén a 3 évvel későbbi vizsgálat idejére.
A 12 éves követés során 2063 nőnek volt iszkémiás stroke-ja. Az aktuálisan HRT-t alkalmazó nők körében a migrén szignifikánsan gyakrabban súlyosbodott azok fejfájásához képest, akik sohasem vagy csak régebben részesültek HRT-ben (20,6% vs 17,3%, illetve 18,7%; p<0,0001). Azokban a HRT-t alkalmazó nőkben, akiknek a követés 3. évére nem romlott a migrénjük, mintegy 10%-kal nőtt az iszkémiás stroke kockázata (esélyhányados [OR, odds ratio]: 0,91; konfidencia intervallum [CI, confidence interval]: 0,88–0,94; p<0,001), szemben azokkal a HRT-ben részesülőkkel, akiknek a 3. évre legalább egy fokozattal súlyosbodott a migrénjük, mert esetükben 30%-kal nőtt a stroke kockázata (OR:1,3; CI: 1,1–1,5; p<0,001). Ez a különbség szignifikáns, akkor is az maradt, amikor az eredményeket korrigálták a stroke jól ismert kockázati tényezőire, köztük az életkorra, a magas vérnyomásra, a hiperkoleszterinémiára, a diabéteszre és a dohányzásra.
Dr. Rahman szerint a HRT megkezdése előtt előtt a betegnek és az orvosnak meg kell beszélnie a HRT kockázatait és előnyeit. Ha a betegnek migrénje van, a kezelés során gondosan figyelni kell, hogy az nem súlyosbodik-e.
Dr. Brian Silver, az Amerikai Stroke Szövetség szóvivője szerint fontos erénye a vizsgálatnak, hogy nem csak azzal foglalkozott, hogy növeli-e a stroke kockázatát a HRT és a migrén, hanem e két tényező kölcsönhatásával is. Mint mondta, a szerzők szerint, ha a HRT hatására súlyosbodik a migrén, akkor a hormonpótlás helyett valamilyen alternatív kezelést kell választani.
Forrás: Medscape