100 éves magyar kórház- és orvostechnikai ipar
A Magyar Tudományos Akadémián nagyszabású konferenciával ünnepelték a centenáriumot.
Az iparágban tevékenykedő orvostechnikai eszközök gyártásával vagy forgalmazásával foglalkozó magyar és külföldi cégek száma közel 1200, éves összesített árbevétele 300-400 milliárd forint, melynek átlagosan fele exportból származik. Az iparágban 12 300-an dolgoznak, a közvetetten foglalkoztatottak száma pedig további 30 ezer fő- mondta Steiner Arnold, az orvostechnikai berendezések fejlesztésével, gyártásával, forgalmazásával és támogatásával foglalkozó MediKlaszter elnöke, a MEDICOR Elektronika Zrt. elnök-vezérigazgatója a Magyar Tudományos Akadémián
a 100 éves magyar kórház- és orvostechnikai ipar című konferencián.
Az egészségipar fejlesztése meghatározó jelentőségű a versenyképesség és a nemzetgazdaság teljesítménye szempontjából, az egészségi állapot javulása 30-40 százalékkal is hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez – mondta Hornung Ágnes a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára a konferenciát megnyitó beszédében. Az orvostechnikai ipar nemzetgazdasághoz adott értékének fejlődési üteme hasonló a járműgyártás fejlődési üteméhez, és az egyik legmeghatározóbb iparág hazánkban. A globális orvostechnikai ipar a leggyorsabban növekvő ágazatok egyike, a legtöbb fejlett országban ma a GDP több mint 10 százalékát adja.
A hazai ipar fejlesztéséről szóló 2016-ban elfogadott Irinyi Terv az egészséggazdaságot a hét stratégiai ágazat egyikének jelölte ki. Célkitűzése, hogy Magyarország Európa orvostechnikai nagyhatalmává váljon és a 16 kelet-közép-európai országban vezető szerepet töltsön be ezen a területen.
A magyar orvostechnikai ipar élen jár az innovációban, amit a szektor vállalatainak innovációs díjai is jeleznek. Több, összességében milliárdos nagyságrendű kutatási projekt kezdődött az otthonápolási munkát segítő eszközök terén is, a kis és közepes vállalkozások, valamint multinacionális cégek együttműködésével, és egyedülálló megoldások születtek a nagy értékű digitális képalkotó technika területén. Létezik olyan hazai fejlesztésű mobil EKG készülék, mely képes előre jelezni a stroke és a szívmegállás kockázatát.
A szakmai képviseletek és a kormány közös célja Magyarország orvostechnikai exportjának 30 százalékkal történő növelése. A Magyarországon működő orvostechnikai cégek termékeit a gyártók és a 150-nél több exportőr cég valamennyi kontinensre sikeresen exportálják. Az orvostechnikai iparág előnye az is, hogy válságálló képessége kivételes, hisz sajátosságainál fogva az ágazat kevéssé érzékeny a gazdasági visszaesésekre.
Forrás: MTI