2020-as nyári olimpia a tokiói hőségben?
Az olimpia rendezői a sporteseményeket közvetítő társaságok kívánságaihoz igazodnak, még akkor is, ha ez nem ideális a versenyzőknek és a helyszínre látogatóknak.
A Japánt jelenleg is érintő perzselő forróság miatt felmerül a kérdés, hogy a 2020-as olimpiai játékokat miért pont júliusban és augusztusban rendezik meg, amikor ebben az időszakban a legmagasabb Tokióban a hőmérséklet és páratartalom, mely a sportolóknak és a nézőknek is nagy megpróbáltatást jelenthet.
Amikor 1964-ben Tokió adott otthont a Nyári Olimpiai Játékoknak, akkor a megrendezésre egy hűvösebb, szárazabb időszakot, az októbert választották. Az 1968-as Nyári Olimpiát Mexico City szintén októberben rendezte meg. Az utóbbi három évtizedben azonban a Nyári Olimpiai Játékok mindig júliusban vagy augusztusban voltak (kivétel mégis akadt, 2000-ben Sydney-nek megengedték, hogy a déli félteke időjárása miatt szeptember utolsó két hetére tegyék a játékokat), mert ez az időszak a legkedvezőbb a televíziós közvetítések számára, mivel ilyenkor a világban kevés egyéb kiemelkedő sportesemény van, így a közvetítések jóval több nézőhöz jutnak el. Ezek tehát azok a hónapok, amikor a televíziós csatornák hajlandóak dollár milliárdokat fizetni a közvetítési jogokért.
Neal Pilson, az 1992-es nyári (Barcelona), 1994-es téli (Lillehammer) és az 1998-as téli (Nagano) olimpiai játékokat az amerikai nézőkhöz eljuttató CBS televízió sportadásainak előző elnöke elmondta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tökéletesen egyetért az amerikai TV-hálózatok kívánságával a nyári és a téli olimpiák megrendezésének időzítésével kapcsolatosan. „A Nyári Olimpiai Játékok közvetítése egyszerűen kevesebbet érne egy októberi időpontban, mivel akkorra már egyéb sportesemények vannak előjegyezve. A NOB ezért a 2020-as Nyári Olimpiai Játékok megrendezésére a 2020. július 15 és augusztus 31. közötti időszakot ajánlotta fel¸ és értesítette a megadott dátumról az egyes nemzetközi sportegyesületeket, hogy akkorra ne tervezzenek jelentős sporteseményeket. Tokió a július 24. és augusztus 9. közötti időpontot választotta.
A 2020-as Nyári Játékok megrendezésére Doha és Katar is jelentkezett, de októberi időpontot vállaltak volna, mivel a július-augusztus ezekben az országokban valóban túlzottan forró. A nemzetközi Television and Marketing Services szerint a NOB által megadott júliusi-augusztusi időszak garantálja, hogy fő műsoridőben a nyári olimpiai közvetítések vezessék a piacot, szeptemberben és októberben ez nem lenne így, Amerikában és Európában is más sportesemények vonnák el az olimpiától a nézőket (pl. NFL amerikai football évad, a Major League Baseball kosárlabda „playoff’, Európában a legfontosabb labdarúgómérkőzések). Az NBC, ami 2014-ben 7,65 milliárd USA dollárért 2032-ig megvette az Egyesült Államokban a kizárólagos közvetítési jogokat, most nem kívánt kommentárt fűzni a dolgokhoz. A Discovery Communications (ide tartozik az Eurosport) – ami 1,3 milliárd Eurót fizetett 4 következő játék közvetítési jogaiért – szintén nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
1976 óta a július-augusztusban rendezett Nyári Olimpiai Játékokon a rendezőknek kellett megoldaniuk a hőséggel járó problémákat. Tokió ajánlatában azt nyilatkozta, hogy a Japán Meteorológiai Intézet szerint július utolsó 10 napja és augusztus első 10 napja között az utóbbi 20 év tapasztalatai szerint 32 Celsius fok (90 F) lesz a legmagasabb átlagos hőmérséklet Tokióban és „számos, a sportolók számára ideális enyhe és napsütéses nap lesz az ajánlott időszakban”.
A kérdés most azért merült fel újra, mert 2018. július utolsó napjaiban 41,1 Celsius fokos hőmérsékletet mértek Tokiótól északra, 80 ember halt meg és ezreket kellett kórházba szállítani. A 2016-os és 2017-es tokiói maraton alatt mért hőmérséklet, páratartalom és egyéb adatok kiértékelése után a nemzetközi szakértői bizottság arra a megállapításra jutott, hogy a sportolók és a nézők között is magas a 2020-as júliusi-augusztusi időszakban a hőguta kockázata, ezért több árnyékos hely létrehozására sürgetik a rendezőket. Prof. Makoto Yokohari (University of Tokyo, környezeti tudományok) azt mondja, hogy „félek, hogy hogy a tokiói viszonyok lesznek a legrosszabbak a Nyári Olimpiai Játékok történetében.”
A szervezők úgy gondolják, hogy a maratoni futást ezért reggel 7:00-kor, vagy 7:30-kor fogják indítani, és a futóverseny utcái és számos főút fölé kb. 100 kilométer hosszan az infravörös (hő)hullámokat visszaverő gyanta-tartalmú árnyékolót fognak kifeszíteni, így az úttest hőmérséklete is legalább 8 Celsius fokkal csökken majd. Nem felejtkeznek el a nézőkről sem: sátrakkal, ventillátorokkal, pára-kapukkal állnak majd rendelkezésre. Masa Takaya, a 2020-es tokiói Nyári Olimpiai Játékok szóvivője szerint „mindent el fogunk követni a hőség leküzdésére”. Yokohari professzor viszont a tokiói maraton számára változatlanul az október-novemberi időszakot tartja ideálisnak és semmiképpen sem a nyarat.
Forrás: Reuters Health Information