A csecsemőkori ételallergia ekcémával társulhat
Egy friss vizsgálat szerint a bőr védekezőrendszerének károsodása, illetve a bőr ekcémában megfigyelhető gyulladása alapvető szerepet játszhat a csecsemőkori ételallergia kiváltásában. Ez azt jelezheti, hogy az ételallergia inkább a bőr, mintsem a bélrendszer immunsejtjeinek közvetítésével jön létre.
Az ekcéma és az ételallergia közötti össszefüggés nem vadonatúj felfedezés, a londoni King’s College és a Dundee Egyetem kutatói azonban most azt írják a Journal of Investigative Dermatology http://www.nature.com/jid/journal/vaop/naam/pdf/jid2013298a.pdf című lapban megjelent közleményükben, hogy egyre több bizonyíték szól amellett, hogy a folyamatban jelentős szerepet játszik a bőr védekezőrendszerének károsodása.
A brit statisztikák szerint minden 12. gyermek szenved ételallergiában és minden 5. gyermek ekcémában. Mindkét betegség jelentősen befolyásolja a beteg és a családtagok életminőségét is, mivel gyakran válik szükségessé kezelés, illetve súlyos esetekben kórházi felvétel is.
A korábbi vizsgálatok azt igazolták, hogy azoknál a személyeknél, ahol a bőr védekezőrendszere például ekcéma miatt károsodott, ott a szervezet védtelenné válik a környezeti allergének bejutásával szemben. A Food Standards Agency, Medical Research Council és a National Institute for Health Research (NIHR) által szponzorált mostani vizsgálatban a kutatók azt találták, hogy amennyiben a bőr védekezőrendszere károsodott – és különösen ekcémában −, ott hatszor akkora az esélye, hogy a csecsemő túlérzékenynek bizonyul egyes ételekkel (tojás, tehéntej, mogyoró stb.) szemben.
A két egyetem szakemberei több mint 600, születésüktől kizárólag anyatejjel táplált három hónapos csecsemő adatait dolgozták fel az EAT (Enquiring About Tolerance) vizsgálatból. Nézték az ekcéma előfordulását, tesztelték, hogy a bőr mennyi vizet képes megkötni, illetve elvégezték az ekcémához társuló génmutációk kimutatására alkalmas vizsgálatokat is. Ezt követően prick-tesztre került sor annak tisztázására, hogy áll-e fenn szenzitivitás a hat leggyakoribb ételallergénnel szemben. A tojásfehérjét találták a leggyakoribb allergénnek, melyet a tehéntej és a mogyoró követett. Megfigyelték, hogy minél súlyosabb volt az ekcéma, annál szorosabb összefüggés állt fenn az ételallergiával, függetlenül a genetikai tényezőktől. A kutatók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az étellel szembeni túlérzékenység nem minden esetben nyilvánul meg klinikai allergiában, ezért az EAT Study résztvevőinek további utánkövetése szükséges, mely jelenleg is folyamatban van.
Mivel a vizsgálatban kizárólag anyatejjel táplált csecsemők vettek részt, akik még nem kaptak szilárd táplálékot, ez arra utal, hogy inkább a bőr, mintsem a bélrendszer aktív immunsejtjei játszanak alapvető szerepet a szenzitizációban. A kutatók úgy vélik, hogy a bőr védekezőrendszerének károsodása miatt az aktív immunsejtek ki vannak téve a környezeti allergének – ez esetben az ételfehérjék – hatásainak, melynek nyomán allergiás immunválasz indul be.
Dr. Carsten Flohr, a King’s College és a St Thomas Hospital szakembere így fogalmaz: „Nagyon izgalmas vizsgálatról van szó, ami újabb bizonyítékokkal szolgál arra, hogy a bőr védekezőrendszere és az ekcéma alapvetően közrehat a csecsemőkori ételszenzitivitás létrejöttében, amiből aztán ételallergia alakul ki. A mostani eredmények fejreállítják mindazt, amit erről a kérdésről eddig gondoltunk: eddig azt hittük, hogy az ételallergiák belülről kifelé alakulnak ki, most viszont úgy tűnik, hogy – legalábbis a gyermekek egy részénél – az állapot kívülről befelé, a bőr közvetítésével jön létre. A bőrbarrier lényeges szerepet játszik a környezetből származó allergénnek szembeni védelemben, és most azt láthatjuk, hogy a védőrendszer épségének megbomlásakor, különösen ekcémában, a bőr immunsejtjei ki vannak téve ezen allergének hatásainak.
A friss tapasztalatok felvetik annak lehetőségét, hogy amennyiben sikerül helyreállítani a bőrbarrier épségét és ezáltal elejét venni az ekcéma kialakulásának, úgy képesek lehetünk mérsékelni az ételallergiák kialakulásának esélyét is.”