A depresszió elősegíti a demencia kialakulását cukorbetegeknél
A depresszió az Alzheimer-kór és más típusú demenciák ismert kockázati tényezője. A cukorbetegséget ugyancsak kapcsolatba hozzák az Alzheimer-kór iránti fokozott hajlammal. Egy most közzétett új kutatás szerint a diabetes és depresszió együttes fennállása még ennél is nagyobb kockázatnövekedést eredményez.
A fenti megállapítás különösen jelentős annak fényében, hogy éppen a cukorbetegség és a depresszió az a két kórállapot, mely leginkább érinti az idősebb korosztályt. A két betegség közös vonása az is, hogy mindkettő jól kezelhető vagy kézben tartható, ami segíthet a demencia és az egyéb káros következmények kivédésében.
Más vizsgálatok azt jelezték, hogy diabetes fennállása esetén 47 százalékkal növekszik a demencia bármely formájának előfordulása, az Alzheimer-kór vonatkozásában pedig 39 százalékos kockázatnövekedéssel számolhatunk.
A Diabetes and Aging Study című lapban közzétett vizsgálatban több mint 19 ezren vettek részt Észak-Kaliforniából. A résztvevők csoportja sokszínű etnikai összetételű volt, életkoruk 30 és 75 év közé esett. Olyan személyeket vontak be a vizsgálatba, akik 2-es típusú cukorbetegségben szenvedtek, és 3766 résztvevőnél (azaz a teljes csoport körülbelül 20 százalékánál) depresszió is fennállt egyidejűleg.
A résztvevőket 3−5 éven át követték nyomon, melynek során a memóriaproblémákat és a demencia egyéb jeleit vizsgáló tesztekre is sor került. Ez idő alatt 238 személynél alakult ki demencia. Depresszió és diabetes egyidejű fennállása esetén kétszeresére emelkedett a demencia előfordulásának esélye, függetlenül egyéb tényezőktől (pl. dohányzás, szív- és érrendszeri betegségek, elhízás). A kétszeres kockázatemelkedés más szóval azt jelenti, hogy durván öt évvel korábban jelentkeznek az Alzheimer-kór tünetei.
„A korábbi kutatások azt jelezték, hogy a depresszió és a cukorbetegség egyaránt kockázati tényezőnek számít demencia kialakulására − mondja Rachel Whitmer, a Kaiser Permanente munkatársa. − A mostani vizsgálat arra figyelmeztet, hogy az említett két kórkép együttes fennállása esetén még ennél is nagyobb a veszély.”
Különösen aggasztóak voltak néhány fiatalabb − 65 év alatti − résztvevőnél tett megfigyeléseik, akiknél ugyancsak az átlagosnál nagyobb a demencia esélye, noha ez fiatalabb korban általában nem számít gyakorinak. „Depressziós betegeknél korábban jelentkezik a diabetes, és fiataloknál nagyobb a depresszió kockázata, mint idősebb korban, ami arra int bennünket, hogy a demencia incidenciájának csökkentése érdekében rendkívül fontos a depresszió korai jeleinek felismerése” – emeli ki dr. Wayne Kaston a University of Washington pszichiátriai és magatartás-tudományi tanszékének professzora.
A depresszió tüneteit mutató cukorbetegek szempontjából lényeges, hogy rendszeresen történjenek szűrővizsgálatok a mentális állapot felmérésére. A depresszió természetesen befolyásolja a cukorbetegek gyógyszeres kezeléssel kapcsolatos compliance-ét, illetve azt is, hogy a betegek mennyiben tartják magukat a rendszeres testedzésre vonatkozó utasításokhoz, ami ugyancsak ronthatja a diabetes tüneteit.
Más kutatások azt jelzik, hogy a depresszió és a cukorbetegség hathatós kezelése, valamint a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend potenciálisan körülbelül 20 százalékkal csökkentheti a demencia incidenciáját.
„Tekintettel arra, hogy a depresszió a cukorbetegek 20 százalékát érinti, alapvetően fontos, hogy tisztában legyünk az összefüggésekkel, és további vizsgálatokat végezzünk annak tisztázására, hogy ez miként befolyásolja a demencia valószínűségét cukorbetegség kapcsán” – magyarázza Andrew J. Karter, a most megjelent közlemény társszerzője.
Forrás: Wayne Katon, MD; Courtney R. Lyles, PhD; Melissa M. Parker, MS; et al:Association of Depression With Increased Risk of Dementia in Patients With Type 2 Diabetes: The Diabetes and Aging Study. Archives of General Psychiatry. Published online December 5, 2011. doi:10.1001/archgenpsychiatry.2011.154.