A dohányzás befolyásolja a pajzsmirigy-betegség kockázatát
Dán kutatók azt állapították meg, hogy a dohányzás megvédheti az állapotos nőket a hipotireózistól, de ennek az az ára, hogy nagyobb lesz a hipertireózis kockázata.
Egy kohorszvizsgálatban a dohányzó terhes nők hipotireózis kockázata szignifikánsan kisebb volt, mint a nem dohányzóké (korrigált esélyhányados [aHR]: 0,75; 95%-os konfidencia intervallum [95% CI]: 0,70–0,81). A hipertireózis kockázata azonban szignifikánsan nagyobb volt a dohányzók körében (aHR: 1,38; 95% CI: 1,27–1,49). Erről dr. Stine LindingAndersen, a dániai Aalborg Kórház munkatársa és kollégái számoltak be a Clinical Endocrinology online kiadásában.
A korábbi, a dohányzás és a pajzsmirigy-betegség kapcsolatára vonatkozó vizsgálatok eredményei nem voltak egyértelműek. Egyes kutatásokban összefüggést mutattak ki a dohányzás és a Basedow-kór között, míg mások azt találták, hogy a dohányosokban kisebb a tiroid autoantitestek prevalenciája.
Dániában a bábák nyilvántartják, hogy dohányoznak-e a terhes nők, s dr. Andersen és munkacsoportja az országos adatbázist használta fel annak megállapítására, hogy van-e kapcsolat az anya terhesség alatti dohányzása és hipotireózis, illetve a hipertireózis kockázata között. Emellett a dán országos kórházi regiszter és receptregiszter 1996 és 2008 közötti adatai alapján állapították meg, hogy volt-e pajzsmirigy-betegsége az anyának, illetve felírtak-e neki ennek megfelelő gyógyszereket. Összesen 450 842 terhes nő adatait dolgozták fel.
A kohorsz tagjainak majdnem 20%-a számolt be arról, hogy első terhessége idején dohányzott. A dohányosok fiatalabb korban szülték első gyermeküket és kisebb valószínűséggel voltak férjezettek, mint a nem dohányzók.
A gyermek megszületése után csupán a nők 2%-ában alakult ki hipo- vagy hipertireózis (a dohányzók versus a nem dohányzók kockázatát ld. fentebb).
A dohányzás hipotireózistól védő hatása a szülést követő 2 évben volt a legkifejezettebb, valamint a legfiatalabb anyákban. Így például a 30 év alatti nőkben sokkal kisebb volt a hipotireózis kockázata, mint a 30 év felettiekben (a nem dohányzókhoz képest) (aHR:0,54; 95% CI: 0,43–0,68 versus aHR: 0,78; 95% CI: 0,70–0,86).
Másrészt viszont a hipertireózis kockázata az idősebb dohányzó anyákban volt a legnagyobb (a 30 évesnél fiatalabbakban az aHR: 1,26, a 95% CI: 1,13–1,40, míg a 30 évesekben és az idősebbekben az aHR: 1,51, a 95% CI: 1,35–1,69 volt).
Dr. Andersen és munkatársai emellett azt találták, hogy a terhesség alatt elszívott cigaretták száma szintén összefüggött a pajzsmirigy-betegséggel: minél több cigarettát szívott a terhes nő, annál kifejezettebb volt a hipo- és a hipertireózisra gyakorolt hatás; azonban ez az eredmény nem volt statisztikailag szignifikáns.
A dohányzás védhet az autoimmun hipotireózis ellen annak révén, hogy csökkenti a tiroid autoimmun aktivitást és a tiroid autoantitestek mennyiségét – írták a szerzők –, de „nem ismert az a pontos mechanizmus, amelynek révén a dohányzás növeli a hipertireózis, és csökkenti a hipotireózis kockázatát”.
A szerzők megjegyezték, hogy a dohányzásnak más betegségek esetén is van hasonló hatása: mások kimutatták, hogy a dohányzás növeli a Crohn-betegség kockázatát, viszont csökkenti az ulceratív kolitiszét.
Ugyanakkor a dohányzás olyan súlyosan és sokféleképpen károsítja az egészséget és a magzat fejlődését, hogy a szerzők – függetlenül fenti hatásaitól – mindenképpen a dohányzás ellen vannak.
Forrás: Medpage Today