hirdetés

A dohányzásról való leszoktatás a rendelőtől a betegágyig

A dohányzás megdöbbentő mértékű egészségügyi kiadással jár, és ezek a költségek megtakaríthatók. Sok beteg le akar szokni a dohányzásról, de a legtöbb orvost nem tanították meg arra, hogyan segítsen ebben betegeinek. Bár a dohányzásról való leszokásnak ezer buktatója van, ma már hatékony tanácsokkal szolgáló útmutatók és gyógyszeres kezelési lehetőségek is rendelkezésünkre állnak. A közleményben a szerzők a US Public Health Service (PHS) útmutatóján alapuló, a dohányzás és a nikotinfüggőség kezelésére alkalmas leszoktatási módszert mutatják be.

A dohányzás, amely az Egyesült Államokban az első helyen áll a megelőzhető halálokok között, évente több mint 420000 halálesetért felelős. Közismert, hogy rosszindulatú daganatot, szívbetegséget, érrendszeri betegséget és idült tüdőbetegséget okoz, s költségei mind egyéni, mind társadalmi szinten megdöbbentően nagyok.1 Becslések szerint az Egyesült Államokban a felnőttek 25%-a ma is dohányzik, bár legtöbbjük azt állítja, hogy le akar szokni a cigarettázásról. Meglepő módon a dohányosok többsége alig vagy egyáltalán nem kap tanácsot orvosától a dohányzásról való leszokás módszereit illetően. Orvosi rendelőkből származó felmérések adatainak nemrég elvégzett elemzése szerint a dohányosok orvosi vizsgálata során csak az esetek 21%-ában történt valamiféle, a dohányzásról való leszokással kapcsolatos tanácsadás, és az esetek 33%-ában nem dokumentálták, hogy a beteg dohányzik-e.

Az alapellátás területén számos tényező akadályozza a dohányzásról való leszokást. Az orvosegyetemek hagyományosan kevés figyelmet fordítanak a dohányzásról való leszokással kapcsolatos tanácsadás oktatására. Ráadásul bizonytalan a dohányzásról való leszokással kapcsolatos tanácsadás és gyógyszeres kezelés költségtérítése. Különösen megnehezíti a sikeres leszoktatást, hogy az orvosok kevés időt és energiát tudnak fordítani erre a tevékenységre és hogy igen nagy a visszaeső betegek aránya.

A felsorolt nehézségek és az egészségügy nem megfelelő reagálása ellenére a kilátások javulnak. A dohányosok kezelésével kapcsolatos, egyre élénkülő kutatásokat 1996-ban klinikai gyakorlati útmutatóban összegezték,3 amelyet 2000-ben módosítottak.4 Új, hatékony életvezetési és gyógyszeres terápiákat dolgoztak ki, s ma már széles körben népszerűsítik azokat az egészségpolitikai változásokat, amelyek elősegítik a betegek kezelését.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
John C. Grable, MD - Sharon Ternullo, PharmD
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.