A fiatalkori 2-es típusú diabétesz szövődményei
A tinédzserkorban, 14 éves kor táján diagnosztizált a 2-es típusú cukorbetegség esetén riasztóan sok és súlyos korai diabétesz‑specifikus szövődmény alakul ki.
A TODAY 2 (Treatment Options for Type 2 Diabetes in Adolescents and Youth 2) vizsgálat 500 fiatal (átlagosan 26,4 éves) felnőtt résztvevőjének több mint kétharmaduknál magas vérnyomást, és 50%-uknál diszlipidémiát találtak. Összességében a résztvevők 60%-ának legalább egy, több mint negyedüknél pedig két vagy több diabéteszes mikrovaszkuláris szövődménye volt (retinopátia, neuropátia vagy nefropátia). Mivel a szövődmények gyorsan jelennek meg ezeknél a fiatal betegeknél, szigorú glikémiás kontrollra és a kockázati tényezők, pl. a magas vérnyomás és a diszlipidémia szoros követésére és agresszív kezelésére van szükség.
Sajnálatos módon a fiataloknál kialakuló 2-es típusú diabetes a jelenleg engedélyezett terápiás készítményekre nem reagál megfelelően és az alkalmazható gyógyszerek köre nagyon korlátozott. Az Egyesült Államokban a felnőttek 2-es típusú diabéteszének kezelésére használt, már gyermekgyógyászati indikációval is rendelkező gyógyszerek, köztük a már 10 éves korú gyermekek számára is engedélyezett exenatid csak mérsékelten hatékony. E korosztály számára még nem engedélyezték a nemrégiben forgalomba került, jóváhagyott, hatékonyabb szemaglutidot vagy más glükagonszerű peptid-1 (GLP-1)-agonistákat, sem a nátrium-glükóz kotranszporter 2 (SGLT2)-gátlókat.
A TODAY 2 vizsgálatban a betegeket 2011-2020 között a szokásos környezetükben követték. Diabeteszük kezelésére kezdetben metformint kaptak inzulinnal vagy anélkül, a további kezelésük egyéni körülményektől függött, illetve az határozta meg, hogy kezelték-e őket más kockázati tényezők miatt.
A résztvevők HbA1c-értékének átlaga idővel nőtt, és míg a TODAY-be való belépéskor a résztvevők 75%-ának volt HbA1c < 6,97 mmol/l értéke, addig a 15 éves követés végére mindössze 19%-uknak maradt ezen a szinten a HbA1c értéke. A HbA1c 13,35 mmol/l vagy azt meghaladó HbA1c értékkel rendelkezők aránya a kezdeti 0%-ról a 15 év alatt 34%-ra emelkedett. Ekkor a betegek közel 50%-a szedett metformint és inzulint is, míg több mint egynegyedük semmilyen gyógyszeres kezelésben nem részesült.
A magas vérnyomás előfordulási gyakorisága 15 év alatt a kiindulási 19,2%-ról 67,5%-ra nőtt, míg a diszlipidémia 20,8%-ról 51,6%-ra emelkedett. A nefropátia előfordulása a kiindulási 8,0%-ról 15 év alatt 54,8%-ra nőtt. A neuropátia előfordulási gyakorisága a mindössze 1,0%-ról 32,4%-ra emelkedett. A retinopátia gyakorisága a 2010-2011-es 13,7%-ról 51,0%-ra ugrott a 2017-2018-as időszakra (beleértve a betegek közepes vagy súlyos retinaváltozásokkal küzdő 8,8%-át és a makulaödémában szenvedő 3,5%‑át).
Összességében, az utolsó vizit idején 39,9%-uknak nem volt diabéteszhez köthető szövődménye, 31,8%-uknak egy, 21,3%-uknak két, 7,1%-uknak pedig három szövődménye volt. A vizsgálat alatt 17 súlyos kardiovaszkuláris esemény történt, köztük négy szívinfarktus, hat pangásos szívelégtelenség, három koszorúér-betegség és négy stroke. Hat résztvevő halt meg, egy-egy résztvevő szívinfarktusban, veseelégtelenségben és gyógyszer‑túladagolásban, három pedig szepszisben.
Az eredmények számos biológiai és társadalmi-gazdasági okra vezethetők vissza. Sok 2-es típusú diabétesszel élő fiatalnál a béta-sejtek funkciója rohamosan romlik, kockázati tényezőik kezelése sem optimális. A betegség kialakulásához a stressz, a szociális tényezők, a minőségi ellátáshoz és gyógyszerekhez, továbbá az egészséges ételekhez és a testmozgáshoz való hozzáférés, a családi felügyelet megléte, a családok gazdasági helyzete is hozzájárul.