Kardiovaszkuláris kockázatcsökkentés koronáriabeteg diabeteszesekben
A stabil artéria coronaria betegségben is szenvedő 2-es típusú diabeteses betegek számára javasolt kockázat-csökkentő stratégiákról új ajánlás jelent meg a Circulation c. folyóiratban.
- Az új orális glükózcsökkentő szerek kardiovaszkuláris hatásai: DPP4-inhibitorok és SGLT2-gátlók
- Az SGLT2-gátlók és az akut vesekárosodás – aggódjunk vagy ne?
- A diabetes új kezelési irányelve
- Testsúlycsökkentő műtétek növelik a csonttörések kockázatát
- Elhízást csökkentő műtétek utáni fejfájás
- A gyermekkori kövérség okozta kardiometabolikus kockázat
- A sebészet helye a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében
Az American Heart Association (AHA) szakértői bizottsága 2020. április 13-án azért frissítették a kezelési ajánlásokat, mert szerintük bőségesen rendelkezésre állnak kockázat-csökkentő stratégiák, de ezek gyakorlati felhasználásának mértéke nem kielégítő. A koronáriák betegségében (CAD) és 2-es típusú diabetes mellitusban (T2DM-ben) egyaránt szenvedő betegek kezelésére vonatkozó ajánlások frissítésekor az AHA figyelembe vette az Association’s Councils of Lifestyle, a Cardiometabolic Health és a Clinical Cardiology ajánlásait is. Az új tudományos állásfoglalások elsősorban a kardiológusoknak szólnak, hangsúlyozva, hogy sokkal aktívabban kellene részt venniük a diabeteszes betegek gondozásában, de a háziorvosok, endokrinológusok, és minden olyan orvos számára utat mutatnak, akik CAD-ban és T2DM-ben szenvedő betegeket kezelnek – mondta Prof. Dr. Deepak L. Bhatt (Harvard Medical School, Boston).
Az állásfoglalás többek között kiterjed az antithrombotikus kezelésekre, a vérnyomás szabályozás lehetőségeire (a legmegfelelőbb vérnyomás-érték és a legjobb gyógyszer kiválasztására), a lipid-értékek kontrollálására, a glikémiás kontrollra, az életmód váltás szükségességére és az ehhez nyújtandó tanácsadásra, a testsúly karbantartására (benne a bariatrikus műtétekre) a stabil angina gyógyszeres- és/vagy revaszkularizációs ellátására, azzal a céllal, hogy a gyakorló orvosok tisztában legyenek a rendelkezésre álló lehetőségekkel. Mivel a T2DM és a kardiovaszkuláris betegségek erősen összefüggnek, ma már nélkülözhetetlen, hogy a kardiológusok is részt vállaljanak a T2DM kezelésében.
A 11 szakértő véleményének összegzése nyomán született terápiás konszenzus megállapítja, hogy a T2DM-ben és CAD-ban szenvedő betegek (többek között az akut koronária szindrómát elszenvedettek) nem az igazolt kardiovaszkuláris kezeléseket kapják, az erős hatású sztatinokat, a kettős anti-thrombocyta kezelést, az angiotenzin-konvertáló enzim gátlókat/az angiotenzin II receptor blokkolókat, és az igazolt kardiovaszkuláris előnyöket nyújtó vércukor-csökkentő gyógyszereket. Bíztatni szeretnénk a kardiológusokat, hogy aktívabban vegyenek részt a T2DM és CAD betegek ellátásában, válasszák ki a legmegfelelőbb vércukor-csökkentő szereket. Az ajánlás vezető szerzője, Susanne V. Arnold kardiológus (Saint Luke’s Health System in Kansas City) azt javasolja, hogy a hiperglikémia rendezése érdekében forduljanak több bizalommal az SGTL2 (nátrium-glukóz kotranszporter 2) gátlókhoz és a GLP-1 (glucagonlike peptid-1) receptor agonistákhoz. A legújabb bizonyítékok szerint ezeket a szereket kellene elsőként használni T2DM-ben és CAD-ban szenvedőkben a metformin helyett. Az SGTL2 gátlókról bebizonyosodott, hogy előkelő helyen szerepelnek az egyértelmű kardiovaszkuláris haszonnal járó vércukor csökkentők litájában, csakúgy, mint a GLP-1 receptor agonisták, mégis a legtöbb kezelési ajánlás a metformint javasolja elsőként választandó szernek.
Az is érthető, hogy sokan vonakodnak az SGLT2 gátlók vagy a GLP-1 receptor agonisták első szerként történő felírásától, mivel nem ismerik e szereket, ezért bizalmatlanok is, és nem mellesleg drágának tartják ezeket a készítményeket. Egy nemrég megjelent közleményben Dr. Bhatt és szerzőtársai lelkesen dicsérték az SGLT2 gátlókat (Bhatt). Arnold doktornő szerint a metformin biztonságos és olcsó, ezért nem akarjuk lecserélni.
Az ajánlás részletesen foglalkozik a testsúlycsökkentő (bariatric) műtétek kérdésével is. Bár a randomizált vizsgálatok nem az ilyen műtétek kardiovaszkuláris hatásaira koncentráltak, de a megfigyeléses vizsgálatokban következetesen igazolódott a műtétek kockázatcsökkentő hatása. A másik hatásos sebészi megoldás a Roux-en-Y bypass, vagy a „sleeve” gastrectomia, mely szintén jelentősen csökkenti a leginkább 35 kg/m² fölötti BMI-jű obes betegek kardiovaszkuláris kockázatát. A bariatrikus műtétekre optimálisan alkalmas betegek arányát nehéz megmondani, de a NHANES (National Health and Nutrition Examination Study) legújabb adatai szerint a műtétet meglehetősen ritkán, mindössze. a betegek kb 0,5%-ában végzik el. Persze nem ezek a műtétek jelentik az ideális megoldást és nem is mindenkinek javasoltak, de nem szabad elfelejtkezni erről a lehetőségről sem. Dr. Bhatt szerint „gondosan kiválasztott betegeken, tapasztalt sebész részvételével, nagyforgalmú osztályokon végzett bariatrikus műtéttel jobban csökkenthető a kardiovaszkuláris kockázat, mint a legjobb gyógyszeres kezelésekkel. természetesen nem ez az elsőként választandó kezelés, de a lehetőségét nem szabad elfelejteni.”
Az ajánlásban taglalják a 2019 végén törzskönyvezett icosapent-etil (Vascepa®) használatát, amely CAD-ban és T2DM-ben szenvedő, különösen 150 mg/dl fölötti (1,7 mmol/l fölötti) triglicerid szinttel rendelkező betegeknél jön szóba. A vegyület biztonságosságát és hatásosságát igazoló REDUCE-IT vizsgálatot szintén Prof. Dr. Bhatt vezette. Egy új kanadai népességi vizsgálat szerint a lakosság mintegy 25%-ában indokolt lenne az icosapent-etil alkalmazása (Lawler).
Az ajánlás a fentieken kívül azt javasolja a klinikusoknak, hogy CAD és T2DM esetén alkalmazzanak kettős antithrombotikus kezelést, különösen a magasabb kockázattal járó betegeknél (előzetes szívinfarktus, fiatalabb életkor, dohányzás). Adjanak folyamatosan kisdózisú aszpirint, és 140/91 Hgmm alá, a magasabb kockázatú betegeknél (afro-amerikaiak) 130/80 Hgmm alá állítsák be a vérnyomást.
Források:
1. Zoler ML. AHA updates management when CAD and T2DM coincide. Medscape Medical News. April 13, 2020.