A gyermekkori passzív dohányzás ártalmai
A dohányzás ártalmasságáról ma már szinte mindenki tud, legfeljebb nem veszi figyelembe. Egy új, nemzetközi vizsgálat azt igazolja, hogy a gyermekek passzív dohányzása még veszélyesebb, mert visszafordíthatatlanul károsítja a fejlődő érrendszert.
A dohányzás szenvedélye okozza, hogy valamiben világelsők vagyunk, amire igazán nem lehetünk büszkék: ez pedig a tüdőrákos megbetegedések és halálozások aránya. A cigaretta azonban nem csak a tüdőráknak, hanem a koszorúérbetegségnek is az egyik legveszélyesebb kockázati tényezője. Ezzel kapcsolatban egy nagy, nemzetközi vizsgálat, melynek eredményeit az European Heart Journal közölte, még döbbenetesebb adatokkal szolgált.
Seana Gall vezette azt a kutatócsoportot, amelyik 3-18 év közötti finn és ausztráliai gyermekek gondosan megtervezett vizsgálatát folytatta, évtizedeken keresztül. Finnországban a “Cardiovascular Risk in Young Finns Study” 2401 gyermek egészségét figyelte 1980-tól kezdve, az Ausztráliában 1985-ben indított “Childhood Determinants of Adult Health” vizsgálatban pedig 1375 résztvevő volt.
A szülők anamnézisének felvételekor regisztrálták, hogy a családban hányan dohányoznak. A gyermekek érrendszerének állapotát az arteria carotis ultrahangos viszgálatával értékelték. Ez a módszer világszerte a legelterjedtebb az erek épségének vizsgálatára, mert az artériák intima és media rétegének vastagsága az ér rugalmaságának érzékeny jelzője.
A két érréteg vastagodása esetén az érrendszer nagyobb eséllyel záródik el a kritikus pontokon, ezért a mérés eredménye segít annak megítélésében, milyen mértékben károsítja a passzív dohányzás a füstös környezetben felnövő gyerekek érrendszerét.
A nemzetközi munkacsoport számításai szerint, ha a gyermek mindkét szülője dohányzik, akkor felnőtté válása idejére érrendszere 3,3 évvel “öregebb” lesz, mint a dohányfüstmentes családi környezetben felnövő társaié (carotis intima-média átlagosan 0,015 milliméterrel lesz vastagabb).
“Vizsgálatunk azt bizonyítja, hogy a gyermekkori passzív dohányzás közvetlen és visszafordíthatatlan károsodást okoz az artériás érrendszerben. Ez a változás önmagában nem nagymértékű, de ha ehhez további kockázati tényezők is társulnak, a szívinfarktus vagy az agyi katasztrófa veszélye jelentősen megnövekszik” – mondotta Dr. Gall.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a dohányzó szülők gyermekei is gyakrabban szoknak rá a cigarettára, ami tovább növeli az érbetegségek veszélyét. Érdekes megfigyelés, hogy ha a családban csak egyik szülő dohányzik, akkor a gyermek felnőttkori érbetegségének kockázata statisztikailag nem növekszik szignifikáns mértékben. Úgy tűnik, hogy ez a veszély talán dózisfüggő és az érkárosító effektus akkor érvényesül, ha a gyermek erősen füstös környezetben él.
Aláhúzzák annak a jelentőségét, hogy a passzív dohányzás bizonyított veszélye miatt a szülők ne csak saját egészségük érdekében szokjanak le a cigarettáról, hanem gyermekeik egészsége miatt is és lehetőleg már akkor, amikor a baba még meg sem született.