A helyileg előrehaladott orrgarati rák kezelése
Lokálisan előrehaladott nasopharyngeális rák standard ellátásának jelenlegi lehetőségeit több vizsgálatban hasonlították össze.
Gemcitabin plusz cisplatin kezelés
Lokálisan előrehaladott nasopharyngeális rák (LANPC) esetén a standard ellátás az indukciós kemoterápia (IC) (melyet leggyakrabban gemictabinnal és cisplatinnal végeznek), majd a radio-kemoterápiás kezelés (CRT).
Hosszú idejű teljes túlélési (OS) eredményeket előzetesen még nem közöltek. Egy csaknem 500, újonnan diagnosztizált LANPC-s beteget tartalmazó Fázis III vizsgálat eredményei szerint a radio-kemoterápiát megelőző gemcitabin-cisplatin indukciós kezelés 79%-ról 88%-ra javította az 5 éves túlélést, és nem rontott a késői toxicitási arányokon. A cikk szerzői az olyan LANPC-s betegeknél, akiknél indukciós kemoterápia jön szóba, továbbra is javasoljuk a gemcitabin plusz cisplatin adagolását egyéb kombinációkkal szemben.
Indukciós kemoterápiás kombinációk
Kevés olyan vizsgálat van, melynek során az előrehaladott orrgarati rákban (NPC) szenvedőknél a standard ellátásául szolgáló az indukciós kemoterápia során alkalmazott (IC) kombinációkat közvetlenül összehasonlították. Egy Fázis III vizsgálatban cisplatin plusz paclitaxel és capecitabin (TPC) kezelést cisplatin plusz flourouracil kombinációval hasonlítottak össze több mint 200 lokoregionálisan előrehaladott NPC-s betegen: a TPC kombináció mellett a cisplatin plusz flourouracil kombinációhoz képest 84% vs 69% volt a problémamentes túlélés, és a hármas kombináció jól tolerálható volt. A 3 éves teljes túlélés a két csoport között hasonló volt (95% vs 89%). NPC-ben továbbra is a gemcitabin plusz cisplatin kombináció a preferált indukciós kemoterápiára, de a TPC is egy jó lehetőségnek látszik az ilyen betegek kezelésére.
Sugárkezelés
Az alacsony kiújulási kockázattal rendelkező, lokoregionálisan előrehaladott nasopharyngeális carcinoma (NPC) egyedüli sugárkezelésének (RT) és cisplatin alapú radiokemoterápiájának (CRT) összehasonlító vizsgálatára csak korlátozottan került sor. A csaknem 400, St. II, vagy St. III, T3N0M0, alacsony kockázatú orrgarati tumoros beteget tartalmazó vizsgálatban azonos volt a 3 éves probléma-mentes túlélés (91% vs 92%), valamint a teljes túlélés is (98% vs 99%), de az egyedüli RT jobban tolerálható volt. A fenti adatokon alapulva ezért a St. II-St. III, alacsony kiújulási kockázatú orrgarati rákban inkább az egyedüli sugárkezelés javasolt a cisplatin alapú radiokemoterápia helyett, viszont a CRT meggondolandó, ha hosszabb megfigyelési adataink lesznek.
Forrás:
Li WZ, Lv X, Hu D, et al. Effect of Induction Chemotherapy With Paclitaxel, Cisplatin, and Capecitabine vs Cisplatin and Fluorouracil on Failure-Free Survival for Patients With Stage IVA to IVB Nasopharyngeal Carcinoma: A Multicenter Phase 3 Randomized ClinicalTrial. JAMA Oncol 2022; 8:706.