A hipotireózist terhességben is kezelni kell
Egy most közzétett kutatás szerint az enyhe hipotireózisban szenvedő várandósok kezelése csökkentheti a szülési szövődmények előfordulását.
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint a halvaszületés az összes terhesség körülbelül 1 százalékában fordul elő; az Egyesült Államokban évente 24 000 a halvaszületések száma. Ez a szám tízszerese a hirtelen csecsemőhalál szindróma okozta halálozásnak.
A terhességek ugyancsak jelentős száma szövődik koraszüléssel: a CDC jelentése szerint 2014-ben az Egyesült Államokban minden tízedik terhesség koraszüléssel végződés, és a koraszülések jelentős szerepet játszanak a csecsemőkori halálozásban.
Terhességben a pajzsmirigyhormonok alapvetően fontosak a magzati agy normális fejlődéséhez. A magzat szervezete azonban nem termel saját pajzsmirigyhormonokat, ezért teljes egészében az anyai szervezet hormontermelésére kell hagyatkoznia.
A várandósok körülbelül 2-3 százalékánál áll fenn enyhe hipotireózis.
A cardiffi egyetem kutatócsoportja abból a hipotézisből indultak ki, hogy az anya enyhe hipotireózisa befolyásolhatja az újszülött súlyát és általános egészségi állapotát.
A most közzétett vizsgálatban azt elemezték, hogy a hipotireózis kezelésében gyakran alkalmazott gyógyszerek miként befolyásolják a várandós szervezetét.
A dr. Peter Taylor által vezetett munkacsoport a pajzsmirigyszűrési adatokat a korábban összegyűjtött klinikai adatok fényében elemezte annak megválaszolására, hogy az enyhén alulműködő pajzsmirigy korrekciója előnyös-e az anya vagy a magzat szempontjából.
A vizsgálatban összességében több mint 13 000 nő adatait elemezték, akik terhességük 12−16. hetében jártak. Közülük 518 várandósnál igazolódott enyhe hipotireózis. Az 518 személy közül 263-an részesültek pajzsmirigy hormonpótló kezelésben, ők levotiroxint kaptak, míg a másik 255 nőnél semmilyen kezelés nem történt.
A levotiroxinterápia kimeneteleit a halvaszületések és koraszülések aránya alapján mérték fel, ezen kívül azt nézték, hogy a betegek alapbetegségük miatt milyen hosszan szorultak kórházi kezelésre, milyen súllyal jött világra az újszülött, illetve a betegek kórelőzményében hány császármetszés szerepelt.
A vizsgálat eredményeit a Society of Endocrinology éves kongresszusán mutatták be.
A szerzők azt találták, hogy az enyhe hipotireózisban szenvedő várandósok esetében valóban előnyös hatású a levotiroxin alkalmazása. A levotiroxinnal kezelt enyhe hipotireózisos nőbetegek csoportjában kisebb volt a kis születési súlyú újszülöttek aránya, illetve kisebb volt annak esélye, hogy korai császármetszés válik szükségessé. Ezzel szemben az enyhe hipotireózisuk miatt levotiroxinnal nem kezelt várandósok körében nagyobb volt a halvaszülés kockázata, mint normális pajzsmirigyfunkció mellett. A levotiroxint szedő nők csoportjában egyáltalán nem fordult elő halvaszületés.
Ezen túlmenően semmilyen összefüggést nem észleltek a hipotireózis kezelése és a szülészeti kimenetelek között.
A koraszüléshez társuló szövődmények nagy számának ismeretében különösen nagy jelentősége van a koraszülések számának csökkentését célzó kutatásoknak.
A CDC szerint minél korábban jön világra a magzat, annál nagyobb a fogyatékosság, sőt halálozás előfordulásának kockázata. Gyakori következményként légzési vagy táplálási problémák, fejlődési elmaradás, látási és hallási problémák, illetve cerebrális bénulás alakulhat ki.
Bár további vizsgálatok szükségesek a most nyilvánosságra hozott vizsgálat eredményeinek megerősítésére, az első szerző a terhesség korai szakaszában megkezdett pajzsmirigy hormonpótló kezelés potenciális előnyeit hangsúlyozza.
„Vizsgálatunk alapján felmerül, hogy a kezelt várandósok számának egyszerű kiterjesztése biztonságos, olcsó és igazolt hatású módszer lehet a szülészeti kimenetelek javítására. Mérlegelnünk kell általános pajzsmirigyszűrés bevezetését a várandósok számára, ami költséghatékonyságát tekintve nem marad el a jelenleg már általánosan alkalmazott szűrővizsgálatok mögött” – mondja dr. Peter Taylor.