A koleszterin szint csökkentésére hatékonyabb az egészséges étrend, mint a tabletta
A koszorúér betegség egyik legfontosabb kockázati tényezője a magas vérkoleszterin szint, mely statin készítmények adásával hatásosan csökkenthető. Egy új vizsgálat azt bizonyítja, hogy ez egészségesebb étrenddel eredményesebben elérhető, mint gyógyszerrel.
A közelmúltban több ország LDL-koleszterin szintjének alakulása arra utalt, hogy a statin gyógyszerek játszanak döntő szerepet a lakosság ilyen jellegű védelmében, ami azt is jelentette, hogy az egészség tömegméretű befolyásolásában a gazdag országok lényegesen kedvezőbb helyzetben lesznek, mint a gazdasági nehézséggekkel küzdő területek, ahol a népességnek csak kis hányada tudja megvenni a statin készítményeket.
Izlandi kutatók több nemzetközi statisztika összehasonlításával most azt igazolták, hogy az étkezés a koleszterin csökkentés szempontjából még a jómódú oszágokban is fontosabb, mint a tabletta. Vilmundur Gudnason és munkacsoportjának tanulmányát az European Heart Journal közölte.
Az izlandi szívgyógyászok 1967-2008 között Rejkjavik női és férfi lakosságának koleszterin szintjét követték. Megvizsgálták, hogy ez a laboratóriumi lelet az évek során átlagosan hogyan alakul és azt is, hogy a városban a statin gyógyszerek receptre írása milyen módon és mértékben változik.
Az eredmények bizonyították, hogy az izlandi lakosság átlagos szérum koleszterin szintje a múlt század hatvanas éveinek közepétől csökkenni kezdett, ez a változás 1990 táján lassult, majd ennek az évszázadnak az elején folytatódott. A koleszterin szint mérséklődésének meghökkentő közegészségügyi eredménye volt. A koszorúér betegség okozta halálozás Izland területén, 1981 és 2006 között 80 %-kal csökkent.Ennek a javulásnak 32 %-a írható a szakértők szerint a koleszterin vérszint mind alacsonyabb értéke javára.
Gudnason professzor és munkacsoportja táblázatban foglalta össze különböző országokban a kardiovaszkuláris halálozás és a koleszterin érték összefüggéseit.Anglia és Wales, USA, Olaszország, Izland, Svédország és Peking adatai azt mutatták, hogy az iparilag fejlett országokban a szív-és érrendszeri mortalitás a felére csökkent, ezzel szemben a férfiak halálozása Beijingben 50 %-kal nőtt.
Az utóbbi változás azzal párhuzamos, hogy a koleszterin vérszint a kínai városban, az amerikanizálódó étkezési szokások következtében meredeken megemelkedett. A kutatók véleménye szerint, a pontosan követhető Izland adatok szerint, a koleszterin szint csökkenése döntően a táplálkozási változásoknak köszönhető. A hetvenes években a szokásos étkezés alapja a teljes tej és a margarin volt, illetve fehérjeként főleg birkát és más, sok telített zsírt tartalmazó húsfélét ettek.
1980-2006 között a telített zsírok fogyasztása jelentősen mérséklődött, a teljes tejből már 73 %-kal kevesebb fogyott, hasonlóan alakult a vaj evése is. Az egész régióban hasonló változások észlelhetők.Finnországban a sok zsíradékot tartalmazó tejtermékek és a vaj fogyasztása 86 %, illetve 67 %-kal lett kevesebb, miközben a sovány tejtermékekből hatszor annyi fogyott.
Az izlandi kardológusok konklúziója az, hogy a közegészségügy szakértői, a társadalmi csoportok és a kormány közös erőfeszítésével, a teljes társadalom érdekében lehet elérni az optimális eredményt, minden egyes országban és ehhez kedvező hatású gyógyszerek segítséget nyújthatnak, de nem helyettesíthetik a jó közegészségügyi lépéseket.