A linagliptin kardiovaszkuláris biztonságossága
Az Amerikai Diabétesz Társaság (ADA) 73. kongresszusán bemutatott III. fázisú klinikai vizsgálatokban előforduló kardiovaszkuláris (CV) eseményeinek metaanalízisének eredményei szerint a linagliptin nem fokozza a kardiovaszkuláris események kockázatát.
“A kardiovaszkuláris (CV) események diabéteszes betegek vezető halálokai közé sorolhatók; ezek felelősek a diabéteszes betegek halálozánának több, mint 50 %-áért. Ezért különösen fontos olyan terápia kifejlesztése, mely nem fokozza a CV események kockázatát.” – mondta Dr. Odd Erik Johansen, a Boehringer Ingelheim Klinikai Vizsgálati Program részlegének főigazgatója, annak kapcsán, hogy a Boehringer Ingelheim és az Eli Lilly közzétette a III. fázisú klinikai vizsgálatokból származó adatok új analízisének eredményeit.
A (CV) események új metaanalízise igazolta, hogy a dipeptidil-peptidáz-4 (DPP-4) gátló linagliptin 2-es típusú diabétesz (T2DM) kezelésében történő alkalmazása – számos összehasonlító készítményhez (placebo, glimepirid és voglibóz) képest - nem jár együtt a kardiovaszkuláris (CV) események előfordulásának fokozott kockázatával.
Az utólagos (post-hoc) analízisben 19 kettősvak vizsgálat eredményeit összesítették, és az elemzésbe 9459 olyan beteg adatait vették be, akiket vagy linagliptinnel (5mg: 5,687 beteg, 10mg: 160 beteg), vagy placebóval és egyéb antihiperglikémiás készítménnyel kezeltek (placebo: 2,675, glimepirid: 775, voglibóz: 162). A kumulatív gyógyszerexpozíció a linagliptin csoportban 4421 betegév, a komparator csoportban 3254 betegév volt.
Az összesített adatok analízisének elsődleges összetett végpontja a kardiovaszkuláris halálozás, nem fatális stroke, nem fatális miokardiális infarktus (MI) és az instabil angina miatti hospitalizáció volt.
A biztonságossági analízis eredményei szerint a linagliptin csoportban kisebb volt a CV események előfordulási gyakorisága az egyéb kezelések összesített csoportjához képest (60 esemény 5847 betegnél versus 62 esemény 3612 betegnél). Ennek megfelelően a linagliptin csoportban az incidencia 13,4/1000 betegév volt, míg a komparator csoportban 18,9/1000 betegév; a kockázati hányados 0,79 (konfidencia-intervallum (CI) 0,55 – 1,12, p=NS (nem szignifikáns).
A linagliptin- és glimepirid kezelés kardiovaszkuláris morbiditásra és mortalitásra gyakorolt hosszú távú hatásait jelenleg is vizsgálják a CAROLINA (CARdiovascular Outcome Study of LINAgliptin Versus Glimepiride in Early Type 2 Diabetes) vizsgálatban. A CAROLINA az egyetlen olyan folyamatban lévő, hosszú távú, kardiovaszkuláris végpontú klinikai vizsgálat, amelynek során egy DPP-4 gátló kezelést aktív komparátorral végzett kezeléssel (glimepirid) hasonlítanak össze. Miként arról az ADA kongresszusán beszámoltak a 6103 beteget bevonó vizsgálat kiindulási betegjellemzői szerint a vizsgálatba beválogatott betegek csoportjának összetétele megfelel a korai T2DM-ben szenvedő és a CV események szempontjából fokozott kockázatú célpopuláció kritériumainak.A kettősvak, klinikai esemény-vezérelt vizsgálat végső eredményei 2018-ban várhatóak.
A CAROLINA vizsgálat betegeinek 33,4 %-ának kórelőzményében korábbi CV szövődmények szerepelnek, a diabetes a betegek 41 %-ánál kevesebb, mint 5 éve, és 5-10 év 28 %-uknál 5-10 éve áll fenn. A kiindulási HbA1c 7, 2 % volt; a betegek 72,5 %-ának HbA1c szintje pedig 7,5 %-nál alacsonyabb volt.
A betegek 67 %-a egy, 22 %-a pedig két vércukorszint csökkentő készítményt szedett (a betegek 89,1 %-a kapott metformint). A populációt túlsúlyosnak/elhízottnak minősítették, mivel a vizsgálatban részt vevő személyek 54%-ának testtömegindexe (BMI) meghaladta a 30-as BMI értéket, és csak 46 %-uknak testtömeg indexe volt kevesebb, mint 30 kg/m2.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA), az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az egyéb nemzetközi hatóságok engedélyezték a linagliptin alkalmazását a T2DM-ben szenvedő felnőtt betegek kezelésére. A Magyarországon érvényes alkalmazási előírás szerint a linagliptin a 2-es típusú diabetes mellitus kezelésére javallt felnőtteknél a glikémás kontroll javítására, diéta és testmozgás mellett, a készítmény adható monoterápiaként, vagy kombinációban metforminnal, illetve metforminnal és szulfanilureával, továbbá inzulinnal kombinációban, metforminnal vagy anélkül. Az Amerikai Egyesült Államokban a linagliptin alkalmazása szulfanilureával és pioglitazonnal kombinációban is engedélyezett. Károsodott veseműködés vagy károsodott májműködés esetén nincs szükség a linagliptin dózisának módosítására.
A közlemény megjelenését a Boehringer Ingelheim és a Lilly Hungária Kft. támogatta.
HU/TRJ/00051