A lorcaserin a vesét is védi
Az elhízás gyógyszeres kezelésére engedélyezett lorcaserin csökkenti az obezitással összefüggő veseműködési zavarokat.
2016-ban a világ felnőtt lakosainak közel 13%-a volt obez (BMI≥30kg/m²), 39%-a pedig túlsúlyos (BMI 25-29 kg/m²). A Framingham Heart Study-ban igazolták, hogy a testtömeg index (BMI) növekedésével erősen nő a vesebetegségek kockázata, mind az egészséges emberekben, mind a krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedőkben. Nem egyértelmű, hogy közvetlen ok-okozati összefüggés áll-e fenn az obezitás és a vesekárosodás romlása között, vagy a CKD csak a magasabb BMI-hez társuló kísérőbetegségek következménye-e?
A magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel rendelkező vagy 2-es típusú diabéteszben szenvedő túlsúlyos betegek kezelésére javasolt étvágycsökkentő 5HT-2C-receptor antagonista lorcaserin (Belviq, Eisai) a már az otszonline-on korábban ismertetett CAMELLIA-TIMI 61 vizsgálat (Végre egy biztonságos „fogyókúrás” készítmény szerint kardiovaszkuláris szempontból hatásos és biztonságos, javítja a glikémiás kontrollt, csökkenti a diabetes keletkezésének kockázatát, illetve javítja a diabeteses állapotot .
A CAMELLIA-TIMI 61 vizsgálatba 12.000 olyan túlsúlyos, vagy obez beteget vontak be, akik kimutatott kardiovaszkuláris betegségben (CVD) szenvedtek, vagy többszörös CVD kockázati faktorokkal rendelkeztek, melyek között a 2-es típusú diabetes is szerepelt. A betegek 57%-ának volt 2-es típusú diabetese, és egyharmaduk volt prediabeteses. A korábban közölt eredmények a szer kardiovaszkuláris biztonságát igazolták,a Circulation-ban most megjelent, illetve az American Heart Association (AHA) 2018-as tudományos találkozóján előadott eredmények azt mutatták, hogy a lorcaserin - az életmódbeli változtatásokkal együtt akadályozza a vesebetegség romlását.
Dr. Benjamin Scirica (Brigham and Women’s Hospital Boston, Massachusetts) és munkatársai azt találták, hogy a lorcaserin 13%-kal (4,9%/évről 4,2%/évre) csökkentette az összesített vesefunkciós mutatók értékét a placebóhoz képest (HR: 0,87, P=0,0064). A primer renális kimenetel összesített mutatójába a mikro-, vagy makro-albuminuria megjelenését (vagy romlását), az új (vagy romló) krónikus vesebetegséget, a szérum kreatinin megduplázódását, vagy bármely végstádiumú vesebetegséget, vesetranszplantációt, vagy vese-eredetű halálozást sorolták. Az aktív kezelés 3,1%-ról 2,7%-ra (P=0,017) csökkentette az új albuminuria megjelenésének (vagy az albuminuri rosszabbodásának) kockázatát, és 2,9%-ról 2,4%-ra a vizelet albumin/kreatinin aránnyal (UACR) kifejezett újonnan megjelenő (vagy rosszabbodó) vesefunkciós károsodást (P=0,0018).
A betegek átlagos eGFR 76 ml/min/1,73 m², átlagos UACR értéke 7,0 mg/g volt a vizsgálat indulásakor. A gyógyszeres kezelés indítása utáni 3,3 év követés során a magasabb eGFR mellett kevesebb haszonnal járt a lorcaserin adagolás, mint az alacsonyabb eGFR mellett. Ugyanakkor a vesefunkciók a diabeteses és a nem diabeteses, valamint a prediabeteses betegekben egyaránt javultak. Az eGFR a kezelés első évében 1,2 ml/min/1,73 m²-rel javult , az UACR pedig 9 mg/g-mal csökkent. A primer súlyos akut koronária-események (MACE, major acute coronary events) kockázata magasabb volt a magasabb eGFR-ű, vagyis károsodott vesefunkciójú betegekben a normál vesefunkciójú betegekéhez képest. A már kiinduláskor is makro-albuminuriás betegeknél nagyobb volt a súlyos CVD szövődmények kockázata, mint a mikro-albuminuriás betegeknél.
A lorcaserin – a diétával és egy kedvezőbb életmódra való váltással együttesen – csökkentette a progresszív veseműködési zavarok megjelenését a placebóhoz képest, függetlenül attól, hogy a betegeknek milyen kardiometabolikus kockázatai voltak a vizsgálat indulásakor. Az új eredmények arra utalnak, hogy a testsúly csökkentésére irányuló stratégiák mellett a kardiovaszkuláris biztonságosság megteremtése, a glikémiás helyzet javítása és az újonnan megjelenő vesebetegségek kialakulásának (vagy a meglévő vesebetegség romlásának) megelőzése egyaránt igen fontos .Azt nem tudjuk, hogy a vesefunkciók javulása a fogyással, vagy a gyógyszer közvetlen hatásával függ-e össze, de bármi is legyen a javulás mechanizmusa, az obezitással összefüggő renális működési zavarok javításának, vagy legalábbis minimalizálásának legfontosabb eszköze a testsúly csökkentése.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Conference News > AHA 2018
2. Circulation
3. Lancet