A magasabb vércukorszint összefügg a demencia kockázatával
Kutatók arról számoltak be, hogy az idős, nem diabéteszes személyekben a magasabb vércukorszint szignifikánsan összefügg a demencia megnövekedett kockázatával.
Azoknak a nem diabéteszes betegeknek, akikben demencia alakult ki, az utolsó 5 évben 6,38 mmol/l volt az átlagos vércukorszintjük, míg azoknak a hasonló betegeknek, akik nem lettek demensek, csak 5,55 mmol/l. A magasabb vércukorszint majdnem 20%-kal növelte a demencia valószínűségét – számolt be róla dr. Paul K. Crane, a seattle-i Washington Egyetem munkatársa és kollégái.
A diabétesz és a demencia közötti már ismert kapcsolatot támasztotta alá az, hogy azoknak a diabéteszes betegeknek, akikben később demencia alakult ki, szignifikánsan magasabb volt a vércukorszintjük, mint azon társaiknak, akik nem lettek demensek (p=0,002) –írták a szerzők a New England Journal of Medicine online számában.
„Kimutattuk, hogy a magasabb glükózszint összefüggött a demencia nagyobb kockázatával mind a nem diabéteszesekben, mind pedig a diabéteszesekben. Az eredmények többféle elemzést alkalmazva is konzisztensek voltak….Ez azt sugallja, hogy a magasabb glükózszint károsítja az idősödő agyat” – jelentette ki dr. Crane kutatócsoportja.
Bár az eredmények összhangban vannak az e kérdéssel foglalkozó szakirodalom túlnyomó részével, ellentmondanak egy nemrég elvégzett vizsgálat eredményeinek, amelyek szerint kapcsolat van a demencia és a hipoglikémia között.
Ismert, hogy a demencia egyik kockázati tényezője a diabétesz, s az is, hogy a diabétesz fő rizikófaktora az elhízás. Az azonban nem világos, hogy milyen kapcsolat áll fenn a demencia, a diabétesz és az elhízás között, mivel az erre vonatkozó vizsgálatok eredményei ellentmondásosak. Dr. Crane és munkatársai úgy kívántak fényt deríteni e kapcsolatokra, hogy egy nagy prospektív kohorsz longitudinális klinikai adatait értékelték ki retrospektíven.
A vizsgálatban 2581 nem demens, véletlenszerűen kiválasztott személy vett részt. A vizsgálatba való bevonásukkor (1994 és 1996 között) valamennyien 65 évesek vagy idősebbek voltak. További 811 személyt vontak be a vizsgálatba 2000 és 2002 között. A résztvevőket arra kérték, hogy kétévente keressék fel a kutatókat azért, hogy demenciavizsgálatot végezzenek rajtuk, s 2067 személy legalább egy ilyen vizsgálaton részt vett.
A 2067 személy a vizsgálat előtt legalább 5 éven át részt vett egy másik vizsgálatban, amelynek során a jelen vizsgálatot megelőző 2 év alatt legalább ötször megmérték a vércukorszintjüket vagy a glikált hemoglobint (HbA1c).
A kétévenkénti demenciavizsgálatot a Cognitive Abilities Screening Instrument-tel végezték, amelynek eredménye 0–100 pont lehet úgy, hogy a magasabb pontszámok jobb kognitív funkciót jelentenek.
A végső adatok 35 264 glükózszint és 10 208 HbA1c szint voltak, amelyeket 839 férfiben és 1228 nőben mértek; ezek átlagos életkora a vizsgálatba való bevonáskor 76 év volt. A személyek közül 232-en diabéteszesek voltak.
A medián követési idő 6,8 év volt, s ez alatt 524 résztvevőben alakult ki demencia (74 diabéteszesben és 450 nem diabéteszesben). A demencia kialakulását megelőző 5 évben a nem diabéteszes érintettek átlagos glükózszintje szignifikánsan magasabb volt, mint azoké, akik nem lettek demensek (p=0,01). Az esélyhányados (HR) 1,18 volt (95% CI 1,04–1,33).
A diabéteszes betegek körében a demenssé váló betegek átlagos glükózszintje 10,54 mmol/l volt, míg azokban, akikben nem alakult ki demencia, 8,88 mmol/l. Ez a demencia kockázat 40%-os növekedésének felelt meg (HR 1,40, 95%CI 1,12–1,76).
A fenti eredmények egészében véve nem meglepőek, mivel összhangban vannak a korábbi kutatások eredményeivel.
Forrás: Medpage Today