A Merck új COVID tablettája
A Merck október 1-jén bejelentette, hogy a szövetségi szabályozó hatóságoktól sürgősségi felhasználási engedélyt (EUA) fog kérni a Ridgeback Biotherapeutics-szel együttműködésben kifejlesztett - vizsgálati fázisban lévő - orális vírusellenes gyógyszerére, a molnupiravirra.
Sokan fogadták örömmel a hírt, Scott Gottlieb, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) korábbi vezetője a CNBC-nek azt nyilatkozta, hogy a gyógyszer korszakváltást hozhat a kezelésben, Anthony Fauci, a fertőző betegségek vezető szakértője "lenyűgözőnek" nevezte a korai vizsgálati adatokat.
A molnupiravir egy ribonukleozid, amely olyan mutációkat hoz létre számos vírus, és elsősorban a SARS-CoV-2 genomjában, amelyek leállítják a vírus replikációs képességét.
Az időközi klinikai vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a gyógyszer 50% -kal csökkentheti a kórházi kezelés vagy halál kockázatát enyhe-közepes COVID-betegségben. Ez az eredmény azért is jelentős, mert a vizsgált betegek a magasabb kockázatúak közül kerültek ki életkoruk és/vagy az egészségi állapotuk miatt. A kedvező eredmények láttán a vizsgálatot egy független adatellenőrző bizottság ajánlására és az FDA-val konzultálva leállították.
Sokan azonban - Carl Fichtenbaum professzor (University of Cincinnati College of Medicine in Ohio) is, aki az Atea-Roche hasonló antivirális szerének vizsgálatában vesz részt - a kezdeti lelkesedés mérséklésére, a kockázat-haszon alapos felmérésére intenek és arra, hogy várjuk meg a való életbeli adatokat.
Mások bírálták a gyógyszer várható költségét. A Harvard és a King's College Hospital szerint az Egyesült Államok kormánya már beleegyezett, hogy körülbelül 700 dollárt fizet páciensenként, holott elemzésük szerint az 5 napos kezelésre elegendő szer tényleges előállítási költsége mindössze 17,74 USD.
Melissa Moody, a Merck szóvivője hangsúlyozta, "Teljes mértékben elvárjuk, hogy a kórházi kezelés kockázatát csökkentő orális kezelés jelentősen költséghatékony legyen a társadalom számára. Bízunk abban, hogy a molnupiravir a járvány leküzdésére irányuló globális erőfeszítés fontos szereplője lehet.
A cég sajtóközleménye szerint a Merck az év végéig 10 millió kezelésre elegendő szert tud szállítani, 2022-ben pedig növelni tudja a teljesítményét. A cég már korábban megállapodott az amerikai kormánnyal arról, hogy az EUA vagy az FDA engedély megszerzése esetén után körülbelül 1,7 millió adag gyógyszert szállít 700 dolláros áron. A Merck világszert több kormánnyal kötött már eladási és szállítási szerződést a hatósági jóváhagyás utánra.
A vizsgálat részleteiről a Merck sajtóközleményéből értesülhettünk. A tervezett időközi elemzés során a Merck és Ridgeback 775 beteg adatait értékelte, akiket eredetileg a 3. fázisú MOVe-OUT vizsgálatba vontak be. Minden felnőttnek laboratóriumilag megerősített enyhe-közepes COVID-19 betegsége volt, és tüneteket észlelt a véletlenszerűen gyógyszert vagy placebót kapók csoportjába sorolását követő 5 napon belül. Mindegyik betegnek volt legalább egy olyan kockázati faktora (például idősebb kor vagy elhízás), amely közismerten rossz prognosztikai faktor a fertőzés kimenetele szempontjából.
A vizsgálat 29. napján placebót kapók 14,1%-a, a gyógyszert szedők 7,3% -a került kórházba vagy halálozott el, tehát a gyógyszer statisztikailag szignifikáns mértékben (P = .0012), körülbelül 50%-kal csökkentette a kórházi kezelés vagy halál kockázatát.
A mellékhatások mindkét csoportban hasonlóak voltak, a gyógyszerrel kezelt betegek 35%-a és a placebo csoport 40%-a számolt be valamilyen mellékhatásról. A gyógyszerrel kapcsolatos nem kívánt események a gyógyszerrel kezeltek 12%-ában, a placebót kapottak 11%-ában fordultak elő. A gyógyszerrel kezeltek 1,3%-a, a placebo csoport 3,4%-a lépett ki a vizsgálatból nemkívánatos esemény miatt.
A gyógyszer kétségtelen előnye a jelenleg engedélyezett, intravénásán vagy szubkután beadandó monoklonális antitestkezeléssel szemben, hogy szájon szedhető és a beteg otthonában is alkalmazható. Igaz, nem is annyira hatékony, mint a Regeneron injekciós monoklonális antitestje, amely klinikai vizsgálatok során a 70%-kal csökkentette a COVID-19-hez kapcsolódó kórházi kezelést vagy halált magas kockázatú betegeknél.
Az is probléma, hogy a molnupiravirból 5 napon keresztül, napi 2x2 tablettát kell bevenni, és szedését enyhe tünetek esetén sem szabad abbahagyni, ami nagyobb mértékű betegegyüttműködést igényel.
Ennek ellenére az új tabletta sokak szerint megváltoztathatja a járvány lefolyását. Ennek előfeltétele, hogy a tünetek megjelenése utáni a lehető leghamarabb teszteljünk, és COVID-pozitivitás esetén a tabletták szedését a tünetek megjelenésétől számított 5 napon belül el kell kezdeni.
Aggodalomra ad okot az is, hogy a tabletta ígérete tovább csökkenti az oltakozási kedvet, mert sokan gondolják azt, hogy majd bekapkodják a tablettát, ha megbetegszenek, tehát továbbra is erőfeszítéseket kell tenni az átoltottság növelése érdekében.
Rajesh Tim Gandhi (General Hospital and Harvard Medical School in Boston) azt is hozzáteszi: "Bár a molnupiravir csökkentette a kórházba kerülés és a halálozás valószínűségét, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a gyógyszert kapott betegek közül is sokan lettek annyira betegek, hogy kórházi ápolásra szorultak.” Azt sem lehet tudni, mennyire súlyos volt a betegségük, és hogy kialakult-e nálunk hosszú COVID.
A Merck-tanulmányba csak oltatlan embereket vontak be. Bár nincs ok feltételezni, hogy a molnupiravir oltott embereknél nem működik, de nem tudjuk, hogyan hat, ha áttöréses fertőzésben szenvedő oltott személyeknek adjuk. Hatása valószínűleg függ attól, hogy a vakcina milyen mértékű immunválaszt tudott előidézni az adott egyénben.
A Merck mellett a Pfizer, a Roche és az Atea is kifejlesztette vírusellenes szerét.
A Pfizer a PF-07321332 jelű, proteáz enzimeket blokkoló és a vírus replikációját megállító proteáz inhibitor tablettáját teszteli. A szer hatását nem csak átlagos kockázatú és súlyos COVID-fertőzés magas kockázatának kitett betegekben vizsgálja. Szeptember végén elindított egy 2-3 fázisú vizsgálatot, amelybe tüneteket mutató COVID-19 fertőzöttekkel közös háztartásban élőket vonnak be, hogy kiderüljön, a gyógyszer képes-e megelőzni a betegségek a fertőzés magas kockázatának kitett egyének esetén.
Az Atea és a Roche COVID tablettája, az AT527 szintén a 3. fázisban van. Az AT527 gátolja a vírusok szaporodásához szükséges polimeráz enzimet. A szer hatását vizsgálják mind a betegségek "terheinek" csökkentésére, mind az expozíció előtti és utáni megelőzésre.
Fichtenbaum, az AT527 vizsgálatok vezető kutatója szerint a koronavírus elleni küzdelemben több vírusellenes szerre is szükség lehet, a vírusok szaporodását ugyanis sokszor csak két-három aktív hatóanyaggal lehet megállítani, ahogy ezt a HIV és HCV esetén is megtapasztalhattuk, ahol gyakran koktélt vagy vírusellenes szerek kombinációját ajánlják.
A COVID-19 esetében is az lenne a cél, hogy a SARS-CoV-2-őt több úton is megtámadjuk.