Szájon át szedhető SARS-CoV-2 ellenes szerek a láthatáron
Jelenleg számos klinikai vizsgálat folyik a COVID-19 kezelésére és a betegség megakadályozására alkalmas tabletta formájú szerekkel, és több kecsegtet azzal, hogy az év végére már várható egyesek forgalomba kerülése.
Az FDA jelenleg csak egyetlen szert, a remdesivirt (Veklury) engedélyezte COVID-19 kezelésére kórházban fekvő betegek számára, intravénás adagolással. A RedHill Biopharma orális adagolásra kifejlesztett szerei közül van jelenleg kettő is már a klinikai vizsgálatok 3. fázisáb jutott: a súlyos COVID-19 fertőzéssel kórházban fekvők kezelésre alkalmas opaganib (Yeliva), és az enyhébb fertőzéssel otthonukban lévők gyógyulását segítő upamostat (RHB-107).
Az opaganib (Yeliva) a fázis 2 vizsgálatok tanúsága szerint biztonságosan adható a kórházban fekvő, oxigénpótlásra szoruló betegek számára és a kezelési periódus végére jelentősen csökkentette a betegek oxigén igényét. A biztonságosságát és hatásosságát igazoló adatok decemberi benyújtását követően a cég most nagy erőkkel folytatja a nemzetközi fázis 2/3 vizsgálatokat. Ezt a vírusellenes és gyulladásellenes hatással rendelkező szert a remdesivir vagy dexamethason mellé adják.
Az upamostatot (RHB-107) jelenleg az Egyesült Államokban fázis 2/3 klinikai vizsgálatban tesztelik kórházi kezelést nem igénylő COVID-19 betegekben, és ennek eredményei az év második felében már rendelkezésre fognak állni. A szer egy új szerin proteáz inhibitor és feltételezések szerint az új vírusvariánsok ellen is hatékony lesz, mert a vírus sejtekbe jutásában részt vevő emberi sejtfaktorok működését gátolja.
Egy amerikai tudományos konferencián bemutatott eredményeket a hallgatóság nagy lelkesedéssel fogadta, hisz rendkívül nagy az igény egy szájon át szedhető, a SARS-CoV2 ellen bevethető szer iránt, hisz a legtöbb Covid betegségben szenvedő otthonában gyógyul és számukra nincs egyelőre terápia. Bár néhány tanulmány szerint a monoklonáris ellenanyagok hatékonynak bizonyultak a megelőzésben és a korai fázisú kezelésben, de az intravénás adagolási mód igen jelentős logisztikai akadályt emel alkalmazásuk elé.
A fentieken kívül számos szájon át alkalmazható szerrel folynak - még korábbi fázisokban- klinikai vizsgálatok.
A szájon át szedhető antivirális hatású favipiravirt (Avigan; Appili Therapeutics) és a molnupiravirt (MK-4482, Merck) is nagy várakozás övezi. A favipiravirt japánban influenza, Oroszországban klinikai vizsgálatok alapján (középsúlyos betegségekben csökkentette a vírus clearence-t) COVID-19 kezelésére is engedélyezték. A szerrel az Egyesült Államokban is folynak a fázis 3 klinikai vizsgálatok: a 3 PRESECO (Preventing Severe COVID Disease) azt kívánja felderíteni, hogy a szer csökkenti-e a mérsékelt tünetekkel küzdők betegségének progresszióját és kórházba kerülésük valószínűségét, a PEPCO (Post Exposure Prophylaxis for COVID-19) keretében pedig azt vizsgálják, hogy a fertőzött egyénnel 72 órán belül kontaktusba kerültekben mennyire képes megakadályozni a betegség kialakulását.
A molnupiravirral a fázis 3 vizsgálatok kórházban fekvő és otthonukban gyógyuló betegekkel is folynak. A fázis 2 vizsgálat interim eredményei szerint a molnupavir hasonló hatású a Covid-19 fertőzésben, mint az oseltamivir (Tamiflu) az influenzában: egy kis esetszámú vizsgálatban azokban a PCR teszt alapján SARS-CoV-2 fertőzöttnek bizonyult, tünetekkel rendelkező, de kórházi ápolást nem igénylő betegekben a 4 napon belül megkezdett 5 napig tartó kezelés eliminálta a vírust, míg a placebo csoport résztvevőinek csak 24% bizonyult ennyi idő elteltével vírus negatívnak.
Mivel nem reménykedhetünk abban, hogy sikerül eliminálnunk a vírust, és hosszú idejű hatásai (long Covid) is igen jelentősek, mindenképp találnunk kell olyan gyógymódokat, amikkel kezelni tudjuk azokat, akik nem reagálnak a vakcinákra, vagy akik a vakcinák felvételét követően megfertőződnek.
Mindenképp szükségünk van továbbá olyan gyógyszerekre is, amik a Covid fertőzöttek közeli kontaktjaiban képesek megakadályozni a fertőzés kialakulását.
A Johnson&Johnson kutatócsoportja UT-Austinban a közelmúltban döntő felfedezést tett azzal kapcsolatban, hogy a remdesivir hogyan akadályozza meg a virális RNS replikációját, amely nagyon fontos a hatékony, kevesebb mellékhatással rendelkező szerek kifejlesztéséhez.