IL-6-gátlók súlyos COVID-fertőzötteknél
A Roche EMPACTA vizsgálatának új eredményei szerint bizonyos szempontból mégis előnyös lehet az IL-6-gátlók alkalmazása COVID-19 eredetű tüdőgyulladással hospitalizált betegeknél.
Úgy tűnik, a korábbi vizsgálatok eredményeivel szemben mégis lehet szerepe az IL-6-gátlóknak a koronavírusos betegek kezelésében. Júliusban a Sanofi és a Regeneron (Kevzara, szarilumab) valamint a Roche (Actemra, tocilizumab, fázis III COVACTA vizsgálat) is olyan eredményekre jutott, hogy az IL-6-gátló, eredetileg artritisz jellegű kórképek kezelésére kifejlesztett gyulladásgátló készítmények nem bizonyultak hatásosnak a SARS-CoV-2 vírusfertőzés miatt bekövetkező tüdőgyulladás kezelésében. Sem a Sanofi-Regeneron, sem a Roche szere nem teljesítette az elsődleges végpontokat a vizsgálatok során. Szeptember 18-án azonban a Roche nyilvánosságra hozta a fázis III EMPACTA vizsgálat (NCT04372186) új eredményeit, melyek közül a legfontosabb, hogy a standard kezelés mellett tocilizumabot is kapó, súlyos tüdőgyulladásban szenvedő betegek 44%-kal kisebb eséllyel kerülnek lélegeztetőgépre.
Az EMPACTA klinikai vizsgálatról
Az EMPACTA (NCT04372186) egy randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos, multicentrikus fázis III vizsgálatban azt elemezték, hogy a COVID-19 eredetű tüdőgyulladással hospitalizált betegeknél mennyire hatásos a standard kezelés mellett adott tocilizumab. A július 31-én lezárt, sikertelennek bizonyuló COVACTA vizsgálattal szemben, ahol nem lehetett kimutatni statisztikailag szignifikáns különbséget kimutatni a placebo és a tocilizumab hatása között, az elsődleges végpont nem a 7 elemű ordinális skálán mért állapotjavulás volt, hanem azon betegek kumulatív aránya, akiknek a kezelés 28. napjára nem volt szükségük lélegeztetőgépre. Eltért tehát egyrészt az elsődleges végpont, másrészt úgy tűnik, hogy a COVACTA esetében vizsgált betegcsoport általános állapota is súlyosabb volt. Érdekesség, hogy az EMPACTA vizsgálatba bevont összesen 389 beteg többsége olyan etnikai kisebbséghez vagy rasszhoz tartozott, akik általában alulreprezentáltak a klinikai vizsgálatok során – a járvány viszont egyelőre még túlnyomórészt ezeket a csoportokat sújtja. Az EMPACTA vizsgálat legfőbb eredménye, hogy az Actemra karon a betegek 44%-kal kisebb valószínűséggel kerültek lélegeztetőgépre vagy vesztették életüket a 28 napos kezelési időszak során, azaz a kezelt kar betegeinek 12,2%-a, míg a kontroll kar betegeinek 19,3%-a igényelt lélegeztetést, vagy vesztette életét. Fontos viszont, hogy nem volt kimutatható statisztikailag szignifikáns különbség sem a kórházi elbocsátásig eltelt időben (medián érték - Actemra: 6 nap, placebo: 7,5 nap), sem az összes többi másodlagos végpont tekintetében (mortalitás, klinikai sikertelenségig eltelt idő stb.) A Roche globális termékfejlesztési igazgatója, Levi Garraway úgy nyilatkozott, hogy ezeket az eredményeket eljuttatják a fő piacok szabályozó hatóságaihoz, mivel a lélegeztetőgépre kerülés esélye egy fontos kimenet, de kérdéses, hogy a hatóságok hogyan fogják értékelni ezeket az adatokat.
A REMDACTA klinikai vizsgálatról
A Roche az EMPACTA mellett egy másik fázis III vizsgálatot is végez REMDACTA néven (NCT04409262). Ebben június 1-jén indított, szintén randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos, multicentrikus vizsgálatban 450 beteg vesz részt, és a remdesivir+tocilizumab kombinációs kezelés hatásosságát vizsgálják majd placebo ellenében. Az alkalmazott elsődleges végpont megegyezik a COVACTA vizsgálatban használt 7 elemű ordinális skálával, azaz itt is a klinikai állapotjavulást elemzik majd a 28 napos kezelési időszakban, de a vizsgálat 12 másodlagos végpontot is tartalmaz.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Roche says a second trial of Actemra revives hopes for IL-6. What now?
Roche declares a PhIII failure for Covid-19 as the IL-6 repurposing theory bites the dust
Roche's Actemra helps keep coronavirus patients off ventilators despite earlier trial flop
Roche arthritis drug Actemra flunks COVID-19 study, but remdesivir combo data await
Regeneron and Sanofi Provide Update on Kevzara® (sarilumab) Phase 3 U.S. Trial in COVID-19 Patients