Mégsem olyan jelentős a „citokin vihar” COVID-19-ben?
Egy új kutatás szerint az immunrendszer túlzott aktivitása, az u.n. „citokin vihar” nem játszik komoly szerepet a COVID-19 fertőzés súlyosabb formáiban. Ez az adat gyökeres ellentétben áll több előzetes kutatás eredményével.
Dr. Peter Pickkers és munkatársai, akik egyedülálló módon összehasonlították a válságos állapotban lévő COVID-19 betegek, a bakteriális szepszisben szenvedők, a traumát- és a szívmegállást elszenvedett súlyos betegek citokin szintjeit, maguk is meglepődtek az eredményeken. A keringő citokin koncentráció a COVID-19 betegekben alacsonyabb volt a más betegségben szenvedő, intenzív kezelésre szoruló betegekben mérhetőkhöz képest.
k adataihoz képest – Először fordult elő, hogy a citokineket a különböző betegségekben szenvedőkön azonos módszerekkel mérték. Eredményeik meggyőzően igazolták, hogy a keringő citokin koncentráció nem magasabb, hanem éppen alacsonyabb a más betegségben szenvedők adataihoz képest – mondta el Dr. Pickkers. (A tanulmány levél formában jelent meg a JAMA-ban 2020. szeptember 3.-án.)
A citokinek összehasonlító mérése
Normális esetekben a gyulladást kiváltó kisméretű fehérjék, a citokinek elősegítik a sérülések, a fertőzések és egyéb betegségek utáni gyógyulást. A „citokin vihar” természete pontosan nem meghatározott, de számos kutató véleménye szerint a COVID-19 következtében fellépő túlzott gyulladásos válaszról van szó, amelyben -több tényező mellett- igen nagy szerepet tulajdonítottak a citokineknek. Az azonban nem volt világos, hogy vajon a citokin viharok a különféle betegségekben szenvedőket ugyanolyan módon érintik-e? Dr. Matthijs Kox, Dr. Pickkers és munkatársai (Radbound University Medical Center in Nijmegen, Hollandia) a JAMA-ban 2020. szeptember 3-ai számában levél formában megjelent tanulmányukban először számoltak be olyan összehasonlító vizsgálatról, amelyben a keringő citokin koncentrációt azonos módszerekkel mérték a különböző betegségekben szenvedő, intenzív osztályon kezelt betegekben. A holland Radbound University Medical Center intenzív osztályán 2020. március 11 és április 27. között kezelt, gépi lélegeztetésre szoruló 46 akut respiratorikus distressz szindrómában (ARDS-ben) szenvedő COVID-19-es betegének szérumában megmérték a citokinek, neveztesen a tumor nekrózis faktor (TNF), az interleukin-6 (IL-6) és az interleukin-8 (IL-8) szintjeit. Az eredményeket 51 szeptikus shockban plusz ARDS-ben, 15 ARDS nélküli szeptikus shockban, 30 kórházon kívüli szívmegálláson túlesett és 62 politraumatizált beteg eredményeivel hasonlították össze. (A nem COVID-19-ben szenvedők adatai régebbről származtak).
Előzetes eredmények
A szeptikus shockban és ARDS-ben szenvedőkhöz képest a COVID-19-ben szenvedők TNF, IL-6 és IL-8 értékei alacsonyabbak voltak. Már a TNF különbségei is statisztikailag szignifikánsnak mutatkoztak (P<0,01), de a különbségek az IL-6-nál, mint az IL-8-nál még jelentősebbek voltak (P<0,001). A COVID-19-es betegek szérumában jelentősen alacsonyabb volt az IL-6 és IL-8 koncentráció, mint az ARDS nélküli szeptikus shockban szenvedők szérumában. A COVID-19-es betegek vérében az IL-8 koncentráció alacsonyabb volt, mint a szívmegállást túlélőkében, az IL-8 mértéke megegyezett a COVID-19-es és a traumás betegek vérében. A COVID-19-es és a kórházon kívüli szívmegállásos, vagy traumás betegek IL-6 értékei nem különböztek egymástól. A TNF szintek COVID-19-es betegekben magasabbak voltak a traumás betegekéhez képest.
Persze a vizsgálat korlátja a kis betegszám korlátokat is hordoz, de a kutatók az előzetes feldolgozás alapján azt találták, hogy a COVID-19-re nem jellemző a citokin vihar, ezért továbbra is kérdéses, hogy COVID-19-ben a citokinek elleni kezelés hatásos-e? A kutatók ezért vizsgálják a különféle citokincsökkentő terápiák pl. az IL-1 gátló anakinra és szteroidok hatását, és tervezik, a COVId-19 hosszú idejű immunrendszeri hatásainak elemzését is, azt, hogy a SARS-CoV-2 milyen hosszú immunszuppressziv hatást fejt ki.
Elégséges egy viharhoz?
Bár a holland eredmények a legtöbb eddig született adattal ellentétesek, akadnak olyanok is, amelyek alátámasztják azokat. Ilyen a Dr. Tadamitsu Kishimoto (Immunology Frontier Research Center at Osaka University, Japán) és munkatársainak a PNAS 2020. augusztus 21-i számában online megjelent közleménye, melyben arról számolnak be, hogy a bakteriális ARDS-ben, vagy szepszisben szenvedőkhöz képest szintén alacsonyabb IL-6 értékeket találtak COVID-19-es betegekben. Dr. Kishimoto szerint a COVID-19-es betegekben fellépő súlyos légzési elégtelenség a bakteriális szepszistől eltérő immunreakcióra utal. A SARS-CoV-2 vírus közvetlenül az endotheliális sejteket fertőzi meg és aktiválja, és nem a macrophagokat, amelyek aktivitása a szepszisben fokozódik. A SARS-CoV-2 vírus okozta súlyos légzőszervi megbetegedésben szerinte valóban fellép a citokin vihar csökkent, de még mindig kissé magasabb IL-6 mellett.
Források: