A COVID-19 hatása hosszan múlik
A betegek egyharmadának egészségi állapota még az enyhébb COVID-19 fertőzés után még hetek múltával sem áll helyre, a fertőzés előtti egészségi állapot.
Az amerikai Center for Disease Control and Prevention (CDC) Morbidity and Mortality Weekly Report-ban megjelent felmérése szerint a COVID-19 betegség még fiatal felnőttekben, krónikus kísérő betegségek nélküli, mindössze járóbeteg ellátást igénylő enyhe esetekben is hosszan elhúzódhat.
Dr. Mark W. Tenforde, a CDC-COVID-19 Response Team tagja és munkatársai 13 amerikai államban (14 amerikai egészségügyi rendszerből vett adatok alapján) telefonos felmérést végeztek pozitív teszttel igazolt SARS-CoV-2 fertőzésben szenvedő, tünetekkel rendelkező felnőtt betegeken. Feljegyezték többek között a válaszolók demográfiai jellemzőit, a kiindulás idején fennálló krónikus megbetegedéseiket, a vírus teszt idején észlelt tüneteiket, és a tünetek visszafejlődésének idejét. A meginterjúvolt betegek 35%-a saját bevallása szerint még 2-3 héttel a vírus-teszt után sem nyerte vissza eredeti egészségi állapotát. A 274 megkérdezett közül 270-en válaszolták meg értékelhetően egészségi állapotukat: 175-en (65%) érezték úgy, hogy átlagosan 7 nappal a pozitív vírus-teszt után helyreállt az eredeti egészségi állapotuk. A 274 COVID-19 fertőzött beteg nagyjából hét tünetről számolt be, melyek közül a leggyakoribbak 71%-ban a fáradtság, 61%-ban a köhögés, és 61%-ban a fejfájás voltak. A köhögés 43%-ban (166-ból 71) nem oldódott, a fáradtság 35%-ban (192-ből 68 esetben) nem múlt el a betegség kezdete utáni hetekben. A szaglás, illetve az ízérzés átlagosan 8 nap alatt állt helyre. A betegek életkora is befolyásolta a COVID-19 elhúzódását: az eredeti egészségi állapot a 18-34 évesek 26%-ánál, a 35-49 évesek 32%-ánál, az 50 fölöttiek 47%-ánál nem tért vissza 14-20 napon belül (P=0,010). A krónikus megbetegedés nélküli 18-34 évesek 19%-ánál (48-ból 9 személynél) nem tért vissza az eredeti állapot az említett időn belül. Ez népegészségügyi szempontból is fontos, hiszen a fiatal felnőttek egy enyhe betegség után nem szoktak még hetekig gyengélkedni.
A betegség ilyen elhúzódása egyébként jól ismert a súlyos COVID-19 fertőzést elszenvedett felnőtteknél, különösen az idősebbeknél, de eddig kevésbé volt ismert az egyéb betegcsoportokban, pl. az enyhe tünetekkel járó járóbetegeknél. Megjegyzendő, hogy az enyhe influenzában szenvedő járóbetegek több mint 90%-ánál a betegség igazolása utáni kb. 2 héten belül elmúlnak a tünetek.
Dr. Kyle Annen (University of Colorado in Denver) elmondta a Medscape Medical News-zal, hogy a tünetek (fáradtság, köhögés, nehézlégzés) elhúzódása a kórházi ellátást nem igénylő 18-34 évesek közel negyedénél, a 35-49 évesek egyharmadánál volt megfigyelhető. Ezért a fiatal felnőttek enyhe megbetegedésénél is érdemes betartani a pandémia idején javasoltakat: a személyes távolságtartást („social distance”), a maszk viselését és a fertőtlenítő kézmosást. A két hétnél tovább húzódó lábadozás – különösen a fáradtság - befolyásolja a munkába, vagy az iskolába való visszatérést. A fáradtság szokott a leglassabban oldódni. A vizsgálat legérdekesebb megfigyelése az volt, hogy a különböző alapbetegségek, a pszichiátriai állapot szignifikáns összefüggést mutatnak az elhúzódó gyógyulással. Valószínűleg kevesen gondolnák, hogy a depressziós, vagy a szorongásos állapotok befolyásolnák a COVID-19 kockázatot, de annyi már bizonyos, hogy meghosszabbíthatják a COVID-19-ból való gyógyulás időtartamát.
Dr. Buddy C. Creech (Vanderbilt Vaccine Research Program igazgatója, Nashville, Tennessee) szerint „fontos tisztában lennünk azzal, hogy a COVID-19 betegség spektruma az enyhe betegségtől a súlyos betegségig, és az elhúzódó betegségig terjed.” A fenti beszámoló segít megértenünk azokat a kockázati faktorokat, melyek elnyújthatják a tüneteket, és egyre tisztábban fogjuk látni a vakcina-adagolás indikációt – ha egyszer majd lesz vakcinánk. Egyre inkább megismerjük a vírus természetét és az általa okozott változásokat. Azt is tudjuk, hogy nem csak a fertőzés tünetei változatosak, de változik a betegség inkubációs periódusa, a tünetek tartóssága, és a néha visszamaradó tünetek is.
Források: