A műtét előtti dohányzás leszoktatás haszna
A dohányzás növeli a műtéti komplikációkat, légzési zavart, lassú sebgyógyulást okozva. Minimális időráfordítással számos beteggel abbahagyatható a dohányzás a tervezett sebészeti beavatkozás előtt és jelentős részük még 30 nappal a műtét után sem gyújt rá.
Tervezett műtétek előtt célszerű a dohányzás elhagyása. A műtétre való jelentkezés pillanata alkalmas egy leszoktató programba való bevonásra. A közvetlenül a műtét előtti leszokás nem növeli a légzési szövődményeket és csökkenti a kórházban töltött időt. A dohányzó betegeknél nagyobb a műtét után légzési komplikációk előfordulása és a lassú sebgyógyulás.
“Egy egyszerű négylépcsős program –amely leszokást segítő forródrótot és az ingyenes nikotintapasz ellátást is tartalmaz– növelheti a dohányzást elhagyni képes betegek arányát” számolt be egy kutatás az Anesthesia & Analgesia című lapban. A “könnyen implementálható és nem drága” módszer segítségével jelentősen növelhető műtét előtt álló páciensek között a dohányzást sikeresen abbahagyók aránya, Dr. S. M. Lee és kollégáinak kutatásai szerint. A vizsgálatban szereplő 168 dohányzó, sebészeti beavatkozásra váró betegből 84-nél a műtét előtt legalább 3 héttel egy négy részből álló leszokási programot kezdtek, amely tartalmazta:
- a nővér által tartott rövid tanácsadást (kevesebb, mint 5 perc)
- a dohányzásról való leszokást segítő betegtájékoztatókat
- egy leszokást segítő-forródróthoz történő irányítást
- hat hétre elegendő ingyenes nikotintapasz juttatást
A kontroll csoportnál semmi specifikus beavatkozás nem történt. Bár a legtöbb páciens mindkét csoportban még mindig dohányzott, amikor megjelent a műtétre, azonban a leszoktató programon részt vett csoport tagjai mintegy négyszer nagyobb arányban, 14%-ban hagyták abba a dohányzást (a kontrollcsoportban ez az arány 4% volt). A leszokást CO-kilégzési teszttel igazolták. Harminc nappal a műtét után a programban részt vett páciensek közül még mindig sokkal többen voltak azok, akik nem gyújtottak rá (29% vs 11%).
Komplikációk kialakulásának esélyei a két csoportnál mind műtét előtt, mind műtét után hasonlóak voltak: 13% a programban résztvevők és 17% a kontrollcsoport esetén. A szerzők remélik, hogy ez az eredmény segít megcáfolni azt a téves közhitet, hogy a közvetlen műtét előtti leszokás valamilyen módon növelné a légzési komplikációk esélyét, sőt ebben a vizsgálatban esetükben a műtét utáni kórházi tartózkodás lerövidült. A dohányzó betegeknél nagyobb a komplikációk valószínűsége – amik főleg a légzéssel, és a lassú sebgyógyulással lehetnek összefüggésben.
A műtétre való jelentkezés pillanatában nincs rutinszerű dohányzás leszoktatási tanácsadás, legtöbbször az idő és a képzettség hiánya miatt. Lee és kollégáinak konklúziója: “Ez a program, nem megy szembe a doktorok és nővérek jogos ellenvetéseivel, hanem egy olyan alternatívát kínál, ahol a korházi személyzet is aktívan részt tud venni műtétet megelőző, leszokási programban. ”
Forrás: Anesthesia & Analgesia