A myocarditis kockázata mRNS oltások után
A New England Journal of Medicine október elején két izraeli megfigyeléses vizsgálat eredményeit közölte az mRNS-oltás utáni myocarditis előfordulásáról és klinikai jellemzőiről.
Első cikk szerzői az izraeli egészségügyi rendszerben 2020 decemberének végétől 2021. május 31 -ig terjedő időszakban regisztrált valamennyi myocarditis esetet tekintették át. Mint tudjuk, Izrael világelső volt a COVID elleni védőoltás korai bevezetésében, ebben az időszakban már körülbelül 5,1 millió állampolgáruk kapta meg a Pfizer-BioNTech vakcina mindkét dózisát. át kaptak. A szerzők szívizomgyulladás előfordulását háromféleképpen vizsgálták: (1) felbecsülték az első és a második dózis beadása utáni előfordulás kockázatának különbségeit; (2) kiszámították a várható előfordulás az első és a második dózis beadását követő 3-4 hetes időszakban; (3) megbecsülték mekkora a myocarditis aránya 30 nappal a második dózis felvétele után a nem oltott személyekhez képest.
Az említett időszakban összesen 304 szívizomgyulladást jelentettek az Egészségügyi Minisztériumnak; 21 eset oka nem volt összefüggésbe hozható az oltással, bizonyítottan más ok miatt következett be. A fennmaradt 283 esetből 142 fordult elő az oltottaknál az első dózis beadását követő 3 héten belül (19 eset) illetve a második dózis beadását követő 4 héten belül (117 eset). A második dózis beadása után megbetegedett 117 személyből 95 (81%) kórházba került.
A szívizomgyulladásos esetek általában enyhék voltak, a klinikai tünetek, az EKG-változások és a troponinszintek változásai néhány nap alatt megszűntek. Az érintettek közül egy fulmináns myocarditisben szenvedő személy meghalt. Azon a 48 személyen, akiket MRI-vel is vizsgáltak, a lelet a myocarditis-szel összhangban lévő eredményeket mutatott.
A myocarditis előfordulása egyértelmű túlsúlyt mutatott a 16-39 éves férfiak esetén, illetve előfordulásának kockázata jóval nagyobb volt a második dózis után.
A megfigyelt és a várható incidencia a következőképp alakult: (1) a 16 és 19 éves férfiak körében a megfigyelt vs várt incidencia arány 13,6-szor, (2) a 20 és 24 év közötti férfiak körében pedig 8,5-ször volt magasabb a második oltás után, (3) az arány nők fiatalabb korcsoportjaiban is emelkedett, de az abszolút számok kicsi voltak.
Az oltott nem oltott előfordulási arány különbsége legszembetűnőbb a fiatal férfiak csoportjában volt. A 16 és 19 év közötti férfiak esetében a második oltást felvettek körében 9-szer gyakrabban fordult elő myocarditis, mint és a nem oltott hasonló korúak között. A szívizomgyulladás a 16 és 19 év közötti személyek körében a második oltás beadását követő 21 napon belül körülbelül 6637 férfi és 99 853 nő közül 1 esetben fordult elő.
Második dolgozatban Witberg és munkatársai Izrael legnagyobb egészségügyi szervezetének adatbázisából gyűjtötték össze azon személyek adatait, akik legalább egy adag Pfizer-BioNTech vakcinát felvétele után kaptak szívizomgyulladást. Ez 2,5 millió 16 éves vagy annál idősebb személyt jelentett, akik között 54 myocarditist észleltek.
A myocarditis ebben e vizsgálatban is a 16 és 29 év közötti férfiaknál fordult elő leggyakrabban (10,69 eset/100 000 fő), vagyis 9300 személyre jutott 1 eset. Az esetek háromnegyedét enyhének írták le; 22%-a volt mérsékelt, és egy esetben alakult ki kardiogén sokk. Az oltott fiatal férfiaknál bekövetkező myocarditis (az Egészségügyi Minisztérium adatara támaszkodó) előző vizsgálatnál alacsonyabb (9300-ból 1) aránya eltérő időablakokkal magyarázható. Az első vizsgálat a második dózis után 30 nappal, míg a második vizsgálat az első adag beadása után 42 nappal történt, így elképzelhető, hogy ebből a második dózis után kialakult esetek egy része kimaradt.
Az a tény, hogy a terápiának, így az oltásoknak is lehetnek káros hatásai, nem csökkenti azok értékét. Egyéb életmentő gyógymódoknak, például az inzulinnak, az antibiotikumoknak és a szívritmus-szabályozóknak is kelehtnek nem kívánt mellékhatásai alkalmazásuk szükségességét mégsem vonuk kétségbe.
Kétségtelen, hogy az mRNS-vakcinák előnye az idősebb felnőtteknél egyértelmű, igen jelentős messze felülmúlja az esetleges ártalmakat. De a COVID-19 fiatalabbaknál tapasztalt súlyossága és a beoltott fiataloknál előforduló (igaz, ritka esetekben, de súlyossá váló) myocarditis szem előtt tartásával igen is figyelembe kell vennünk azt, hogy a fiatalokban, különösen a férfiak esetén az idősebbektől eltérő az ártalom-haszon arány, ami mindenképp érdemes a mérlegelésre és megvitatásra.
Forrás: