A nőgyógyászati daganatok korai felismerése
Összetett vizsgálatokkal a nehezen kimutatható petefészek- és méhtestrák is korai stádiumban felismerhető.
A méh és a petefészkek vizsgálatára eddig használt eljárások (pl. transzvaginális ultrahang) részint invazívok, részint sokszor adnak téves pozitív eredményt és nem alkalmasak tömeges szűrésre. A méhnyakrák korai felismerésére rutinszerűen alkalmazott Papanicolaou (Pap) teszttel párhuzamosan végzett egyéb tesztekkel (PapSEEK) ki lehet mutatni az olyan, korai formában nehezen felismerhető betegségeket is, mint az endometriumrák vagy a petefészekrák. Az eljárás lényegét a Science Translational Medicine 2018. március 21.-i számában jelentették meg.
A kutatást vezető Dr. Yuxuan Wang szerint (Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, Maryland) a PapSEEK próba a nőgyógyászati daganatok szűrésének új távlatait nyitja meg. Mint arról már az otszonline-on is beszámoltunk (Daganatkimutatás vérből) a szerzők egy része az év elején a Science-ben már megjelentetett egy tanulmányt a 8 gyakran előforduló emberi daganat korai felismerésére szolgáló CancerSEEK- tesztről (Cohen JD, Lu Li, Yuxuan Wang, et al. Detection and localization of surgically resectable cancers with a multi-analyte blood test. Science. 18 Jan 2018;eaar3247). A CancerSEEK-ben 16 gén keringő tumor-DNS-ének és 8 fehérje-biomarkernek (CEA, CA-125, Ca 19-9, prolactin, hepatocyta növekedési faktor, osteopontin, myeloperoxidáz, metalloproteináz 1 szöveti gátlója) mérésével átlagosan 70%-ban sikerült kimutatni nyolc gyakoribb daganatos betegséget (a szenzitivitás ovárium tumorokban 98%-os, emlőrákban csak 33%-os volt).
A PapSEEK vizsgálatba 656 ismert endometrium-, ill. ovárium-daganatos nőbeteget és 1002 egészséges nőt vontak be. A nyakcsatornából Pap-kenetet vettek, tartósító oldatba mártották, majd a klasszikus citológia, valamint a PapSEEK próba számára keneteket készítettek. A levett sejtekből érzékeny polimeráz láncreakció (PCR) hiba-redukciós technológiával (Safe Sequencing System) 18 gén mutációit, valamint az aneuploiditást keresték. A 18 gén analízisével az endometriumrákot az esetek 81-93%-ában, a petefészekrákot az esetek 33-63%-ában sikerült kimutatni és egészségesekben gyakorlatilag nem volt fals pozitív eredmény (0%-1,4%). A
A módszer érzékenységét később két különböző módszerrel kísérelték meg növelni: az egyik az u.n. Tao mintavételi eszköz használata, amellyel a méh magasabb területéről, a tumorokhoz közelebb eső helyről is mintát lehet venni, a másik a folyékony biopsziával levett keringő tumor DNS-ek mutációs analízise. A 328 endometriumrákban szenvedő nőbeteg a Pap-kefével vett anyagában átlagosan 81%-ban sikerül a daganat kimutatása (korai endometriumrákban 78%-ban, előrehaladottabb formákban 89%-ban). A PTEN és a TP53 voltak a leggyakoribb mutációk: 64% illetve 41%-ban. A 245 petefészekrákos nőbetegnél csak átlagosan 29%-ban igazolta a tumort a Pap-teszt (korai- és előrehaladottabb esetekben 28%-, ill. 30%-ban). Itt a TP53 volt a leggyakrabban mutálódott gén (74%). Aneuploiditás endometrumrákban 38%-ban, ováriumtumorban 11%-ban volt kimutatható a Pap-kenetekből. Ha a Pap kenetek és a PapSEEK teszt értékeit összegezték, akkor az endometriumrákot 81%-ban, a petefészekrákot 33%-ban tudták kimutatni. A vizsgált 714 egészséges nőnél csak 1,4%-ban volt pozitív a PapSEEK próba, ami igen nagy specificitást jelent (~99%).
Tao eszközzel 123 endometrium-tumoros, 51 ovárium-tumoros és 125 egészséges nő méhéből vettek anyagot. Evvel a módszerrel a PapSEEK próba az endometrium-daganatot 93%-ban, az ovárium daganatot 45%-ban mutatta ki. Mutációk a Pap-kefével vett anyagokkal azonos arányban fordultak elő. Egészségeseknél egyetlen Tao-val vett anyag sem volt pozitív, ami 100% specificitást jelentett. 83 ovárium-tumoros betegnél plazmamintákat is vettek. Ha legalább két módszert használtak, ovárium-tumorok esetén 63%-ra nőtt a találati arány.
A szerzők ugyanakkor megjegyezték, hogy nagy prospektív vizsgálatokkal kellene az eredményeket igazolni. A Tao-kefe az egész endometrium-üregből képes mintát venni a miometrium megsértése nélkül, anélkül, hogy mintát venne a hüvelyből, vagy a nyakcsatornából. Az eljárás fájdalmatlan, járóbeteg-rendeléseken használható. Az eszközt az FDA is befogadta. Kérdés, hogy a PapSEEK próbával pozitívnak bizonyult esetekkel mi legyen a továbbiakban. Természetesen a PapSEEK költségei lényegesen meghaladják a szokásos Pap-kenet költségeit, de nem drágábbak, mint a kolonoszkópia, a mammográfia, vagy a CT.
Forrás: