A rezisztencia-edzések energiaigénye
Az elhízott emberek a rezisztencia-edzés alatt és utána is kevesebb oxigént használtak fel, mint az egészségesek.
Ainsworth és mtsai már a 90-es évek elején feltérképezték az egyes fizikai aktivitások energiaigényét, és azóta a direkt mérés helyett ezeket az adatokat szokás használni. Bár a különböző fizikai aktivitások százainak adatai mindenütt megtalálhatóak, a rezisztencia-edzések közül még a kompediumokban is csak háromnak szerepel az energia igénye: kondicionáló súlyemelés 3 MET, ugyanaz nagy intenzitással 6 MET, köredzés 8 MET.
Egy újabb vizsgálatban ezen adatok helytállóságát tesztelték. A vizsgálók folyamatosan mérték 12 cukorbeteg és 22 egészséges, 22 éves személy oxigénfelvételét az alacsony és a nagy intenzitású rezisztencia-edzés előtt, alatt és után a gyakorlatok metabolikus igényének jellemzésére hordozható COSMED készülékkel. Az 1 RM (egyszer kifejthető maximális erő) megállapítása három különböző súly/feladat végrehajtásának ismétlésszámából a Brzycki formulával történt (J Phys Educ Recreation Dance 1993;64:88-90).
A kövér 2-es típusú diabeteszes személyek nyugalmi oxigénfelvétele alacsonyabb, mint az egészségeseké. Az egyik erőedzés a 80%-os 1RM-mel (egy egyszeri maximális erő 80 százalékával), a másik 60%-ossal történt. A kövérek a rezisztencia-edzés alatt és utána is kevesebb oxigént használtak fel, mint az egészségesek. A gyakorlatokat az egészségesek 5 MET körüli oxigénigénnyel, a cukorbetegek 3 MET körüli oxigén felhasználással teljesítették. Ezek az adatok tekinthetők irányadónak tekinthetők a rezisztencia edzések energiaigényének becslésére.
Az aerob testmozgások „mérsékelt-közepes” intenzitása 3 MET körüli, a „lendületes” 5-6 MET oxigén igényt (a nyugalmi anyagcsere 5-6szörösre fokozódását jelenti. A nem edzett átlagember a 20-30-as éveiben 10 MET körüli maximumra képes, ami az edzetteken ennek a duplája is lehet, és csökkenése a korral az edzésben maradókon sokkal magasabb szinten és lassabban történik. A minimális önellátás 2 MET körüli aerob kapacitást (fittséget) kíván. A kövérség egyik oka/velejárója az alacsonyabb nyugalmi anyagcsere (Bajnok L: Háziorvosi Tk Szemle 2017;22(1); Heymsfield SJ, Wadden TA: NEJM 2017;376(3).
Forrás: Biology of Sport