A sok fehérje veszélyes lehet a vesére
A magas fehérjetartalmú diéták a patkányokon végzett kísérletek tanúsága szerint növelhetik a vesekő, illetve más vesebetegségek kialakulásának esélyét.
Dr. Pierre Dukan fehérjediétája – annak hírére, hogy ennek a segítségével tudott Cambridge hercegnője belefogyni az esküvői ruhájába, illetve állítólag Jennifer Lopez is ennek segítségével nyerte vissza terhessége előtti alakját- nagy népszerűségre tett szert az elmúlt években. Dukan szülőhazájában, Franciaországban, becslések szerint 2 millió ember követi ezt az étrendet. Mindazonáltal a módszer vitatott. A Brit Étrendi Egyesület (British Dietary Association) 2010., 2011., és 2012. évi listája első helyen ezt említi az elkerülendő diéták sorában. Rámutattak, hogy még Dr. Dukan is –akit 2013-ban Franciaországban eltiltottak a háziorvosi praktizálástól- figyelmeztet a diéta során gyakran fellépő egészségügyi mellékhatásokra, úgy mint energiahiány, székrekedés, ásványi anyag-, és vitaminhiány illetve kellemetlen szagú lehelet.
Egy 2012-es, a Medical News Today-ben megjelent tanulmány szerint a Dukan-diétát folytatók 4/5-e a teljes leadott súlyát 36 hónapon belül visszaszedte. Az effajta súlyingadozás a diétázók esetében megnövelheti a magasvérnyomás, a diabétesz, és a szívbetegségek kialakulásának esélyét.
Mit mond az új tanulmány?
Dr. Virginia A. Aparicio és kutatócsoportja azt vizsgálta, hogy a magas fehérjetartalmú diéta milyen változásokat okoz a vérplazma – és a vizelet összetételében valamint a vese morfológiai paramétereiben.
A húsz, véletlenszerűen csoportosított Wistar patkányból tíz patkányt 45% fehérjetartalmú étrenden, míg a másik tízet - kontrollcsoportként - normál étrenden tartottak. Az állatok 12 hétig voltak a csoportjuknak megfelelő étrenden, amely a kutatók szerint 9 emberi életévnek felel meg.
A 12 hét elteltével a 45%-os fehérjetartalmú diétán lévő patkányoknál (a kontrollcsoporttal megegyező mennyiségű étel elfogyasztása mellett) 10%-os súlyveszteség volt tapasztalható, míg a veséik 22%-kal (p < 0,001), a vesék glomeruláris areája 13%-kal (p< 0,01), a mesangium pedig 32%-kal nőtt meg (p< 0,01).
A patkányok plazmaszintje nem mutatott szignifikáns változást, azonban vizeletük citrát-szintje 88%-kal csökkent (p = 0,001), a vizelet pH-ja ugyanakkor 15%-kal savasabb volt (p < 0,001).
A vizelet alacsony citráttartalma és a duzzadt vesék megnövelik a vesekövek kialakulásának kockázatát. A vizelet magas pH-ja a veseelégtelenség és az ennek betudható elsavasodás (RTA) egyik tünete, többek között.
Mit jelent ez az emberekre nézve?
A patkányokon végzett kísérletek eredményeit elővigyázatossággal kell kezelni, annak ellenére, hogy a patkányok anyagcseréje és fiziológiája nagyban hasonlít az emberére (pont ezért használják kutatásokhoz). A hasonlóan fehérjedús táplálékot tartósan fogyasztó emberek vizsgálata a patkányokéhoz nagyban hasonlító eredményekkel szolgált a plazma és vizelet összetétele tekintetében. Az alacsony citráttartalom okozta vesekőképződési veszély nagy mennyiségű zöldség és gyümölcs fogyasztásával csökkenthető. A zöldségek és gyümölcsök magas kálium- és magnéziumtartalma kompenzálja a magas fehérjetartalmú étrend savasságát, és ezzel a veseelégtelenség kialakulásának kockázatát. A magas fehérjetartalmú diétát folytatóknak erősen ajánlott a rendszeres testmozgás, amely a későbbiekben mérsékelni tudja majd a jojó-effektust a diéta befejezése után.