A szülési fájdalomcsillapítás járulékos előnyei
Az epidurális anesztézia az esetek egy részében hozzájárulhat a poszt partum depresszió kockázatának csökkentéséhez is.
„A szülési fájdalom nem pusztán a szüléshez kapcsolódó élmény, mivel egyes nők számára pszichológiai ártalmakkal járhat és jelentős szerepet játszik a poszt partum depresszió kialakulásában – mondta dr. Grace Lim, a Pittsburgh Egyetem kórházának nőgyógyászati aneszteziológusa az ANESTHESIOLOGY® idei éves kongresszusán.
A kutatócsoport előzetes eredményei szerint azoknál a nőknél, akiknél kiváló fájdalomcsökkenést sikerült elérniük epidurális anesztéziával, kisebb volt a valószínűsége annak, hogy a szülés utáni időszakban depresszió tünetei jelentkeznek.
A kutatók figyelembe vették a poszt partum depresszió kialakulásának esélyét befolyásoló egyéb tényezőket is, többek között a korábban már fennálló depressziót és szorongást, valamint a szülés kapcsán elszenvedett szöveti sérülés okozta szülés utáni fájdalmat. E tényezőket is figyelembe véve a szerzők azt találták, hogy a nők egy részénél a szülési fájdalom változatlanul a poszt partum depresszió jelentős kockázati tényezőjének tekinthető. Ennek ismeretében a fájdalom csillapítása hozzájárulhat a poszt partum depresszió rizikójának csökkenéséhez.
Vizsgálatukban 201 olyan nő szülési dokumentációját tekintették át, akiknél epidurális anesztéziát alkalmaztak a szülés során. A résztvevők 0-tól 10-ig terjedő skálán osztályozták a szülési fájdalom mértékét. Ezek alapján a szerzők kiszámították a fájdalom csökkenésének százalékos arányát (PIP, percent improvement in pain) az epidurális fájdalomcsillapítást követően. A depresszió kockázatát az Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) alapján mérték fel a szülés után 6 héttel. Azt figyelték meg, hogy minél magasabbak a PIP pontszámok, annál alacsonyabbak voltak az EPDS pontszámok.
„Jóllehet összefüggést észleltünk az enyhébb szülési fájdalom és a poszt partum depresszió csökkent kockázata között, egyelőre nem tisztázott, hogy az epidurális anesztéziával elérhető jobb fájdalomkontroll kivédi-e a szülés utáni depresszió kialakulását – magyarázza dr. Lim. − A poszt partum depresszió mögött ugyanis számos egyéb tényező állhat, többek között hormonális változások, az anyasághoz való lelki alkalmazkodás, szociális támogatás, illetve kórelőzményben szereplő pszichiátriai betegségek.”
A szülési fájdalom nem egyforma mértékű problémát jelent az egyes nők számára – jegyzik meg a szerzők. További kutatások szükségesek annak felderítésére, mely nők esetében a legnagyobb az erős szülési fájdalom esélye, ugyanis ők profitálhatnak a legtöbbet a hatékony fájdalomcsillapítási stratégiákból a szülés során. Ez egyben csökkentheti annak esélyét, hogy a szülési fájdalom kihat a felépülésre a gyermekágyas időszakban is.