A terhesség alatti fluoridszedés és az utód intelligenciájára
Egy most megjelent új vizsgálat szerint a magzati életben jelentős fluoridexpozíciónak kitett gyermekek kevésbé intelligensek.
A vízivás vagy a fogmosás olyan mindennapos tevékenységek, melyeket önkéntelenül végzünk. A várandósok számára azonban ezek a látszólag ártalmatlan cselekvések veszélyesek lehetnek a magzat fejlődése szempontjából.
A dr. Howard Hu, a torontói egyetem professzora által vezetett vizsgálat eredményeit az Environmental Health Perspectives című lap közölte.
A fluoridvegyületeket gyakran adják ivóvízhez, valamint fogászati és fogápolási termékekhez, például fogkrémekhez és szájvizekhez, mivel hatásosak a fogszuvasodás prevenciójában.
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint a fluoriddal dúsított fogyasztása körülbelül 25 százalékkal csökkentheti a fogszuvasodás előfordulását gyermek- és serdülőkorban. Más kutatások ugyanakkor a fluoridok kedvezőtlen egészségi hatásaira is rávilágítottak. Egy 2014-ben napvilágra került kutatás szerint például a fluoridexpozíció kognitív deficitekhez vezethet fiatal egereknél.
Dr. Hu és munkatársai vizsgálatának alapját azok a korábbi kutatások képezték, melyek szerint a magas fluoridszinttel történt prenatális expozíció károsan befolyásolhatja a gyermek intelligenciáját.
A mostani vizsgálatba 299 nőt és gyermekét vonták be, akik mindannyian az Early Life Exposures in Mexico to Environmental Toxicants projekt résztvevői voltak. Az anyáktól terhességük alatt, a gyermekektől 6 és 12 éves koruk között vizeletmintát gyűjtöttek a fluoridexpozíció meghatározása céljából.
„Ennek azért van kiemelkedő jelentősége, mert a korábbi vizsgálatok során a környezeti ivóvízminták fluoridtartalma alapján igyekeztek következtetni a fluoridexpozícióra, ami indirekt módszer és csak közvetett becslésekre nyújt lehetőséget, így az expozíció meghatározása pontatlanabb – magyarázza dr. Hu. − A korábbi kutatások másik gyengéjeként kell megemlítenünk, hogy a gyermekek expozícióját mérték fel a prenatális expozíció helyett, illetve a mintanagyság is jóval kisebb volt, mint a mostani vizsgálatunkban.”
A gyermekek intelligenciáját 4 éves korban határozták meg a General Cognitive Index (GCI) alapján, illetve 12 éves korban a WASI (Wechsler Abbrevated Scale of Intelligence) nevű eszközt használták erre a célra.
A munkacsoport ezt követően azt vizsgálta, hogy a vizelet fluoridszintje mennyiben befolyásolja a gyermekek intelligenciáját.
Az eredmények azt mutatják, hogy a terhesség alatti magasabb fluoridszintek a gyermekek alacsonyabb intelligenciaszintjével mutatnak összefüggést. Egészen pontosan, a vizelet terhesség alatti fluoridszintjében minden 0,5 mg/l-nyi emelkedés a gyermek GCI pontszámát 3,15 ponttal, a WASI pontszámot 2,5 ponttal csökkentette. Érdekes megfigyelés volt ugyanakkor, hogy a gyermekek 6 és 12 éves kora között a vizeletből mért fluoridszint nem befolyásolta az intelligenciát. Mindent egybevetve, a szerzők úgy vélik, hogy a prenatális fluoridexpozíció oly mértékben befolyásolhatja a magzati agy fejlődését, ami már az intelligencia károsodásában is megmutatkozik.
„Vizsgálatunk azt jelzi, hogy a fejlődő magzati agyra károsan hat a jelentős fluoridexpozíció. Az adatok alapján felvethető, hogy a magzati korban az idegrendszer érzékenyebb lehet a fluorid károsító hatásai iránt, mint iskoláskorú gyermekeknél” – magyarázza a vizsgálat vezetője.
A szerzők megjegyzik, hogy mostani megfigyeléseiket nagyobb vizsgálatokkal is meg kell erősíteni, mielőtt bármilyen határozott következtetést vonnánk le a prenatális fluoridexpozíció és a gyermek intelligenciája közötti összefüggésre vonatkozóan.