A testmozgás segíti az immunrendszert a rák elleni harcban
A kemoterápia befejezését követő hetekben rendszeresen sportoló betegek immunvédekezése javul, ami segít megakadályozni az újabb daganatok megjelenését.
E megfigyelés – melyről a testmozgás integratív biológiájáról október 10. és 13. között tartott VI. kongresszuson számoltak be – segíthet a szakembereknek annak megértésében, hogy a testmozgás miért képes jelentősen csökkenteni a második daganat előfordulását a rákbetegség túlélői körében, illetve a rákbetegségben nem szenvedőknél miért csökkenti összességében a rosszindulatú daganatok kialakulását.
A University of Nebraska Medical Center Laura Bilek által vezetett munkacsoportja 16 ráktúlélőt vont be egy 12 hetes testedzési programba. Az önkéntes résztvevőknél a mozgásprogramba való belépés előtt és után vérvétel történt a T-sejtek vizsgálatára.
Az elemzés azt mutatta, hogy az immunsejtek nagy része elöregedő formából naïv formává alakul. Ez azt jelenti, hogy a rák elleni harcban hatástalan formák helyett olyan alakok jelennek meg, melyek képesek védelmet nyújtani a betegségekkel és fertőzésekkel szemben.
A testedzés és az immunrendszer összefüggéseivel foglalkozó korábbi vizsgálatok többsíkú korrelációt igazoltak a fizikai aktivitás és a rosszindulatú daganatok előfordulása között, melyek az alábbiak:
1) a testmozgás képes mérsékelni különböző ráktípusok kialakulásának esélyét;
2) a testmozgás javíthatja a rákbetegségben szenvedő betegek kilátásait; és
3) a testmozgás csökkentheti a kiújulás, illetve a második daganat kialakulásának valószínűségét.
A fenti összefüggések háttere azonban még nem tisztázott, egyes beszámolók szerint a testmozgás erősítheti az immunrendszer betegségekkel szembeni védekező képességét. Mindezek ismeretében a mostani vizsgálat szerzői azt kívánták tisztázni, hogy a fizikai aktivitás pontosan milyen úton befolyásolja a rákbetegek immunrendszerét. Egészen pontosan a T-sejtekre fókuszáltak, mégpedig kemoterápián átesett rákbetegek bevonásával.
A korábbi kutatások azt jelezték, hogy a kemoterápiát követően a T-sejtek elöregszenek, ami védtelenné teszi a betegeket a fertőzésekkel és egyéb kórképekkel szemben. A kutatás vezetője ugyanakkor kiemeli, hogy a naïv T-sejtpopuláció rekonstrukciója alapvetően fontos ahhoz, hogy az immunrendszer megfelelően működjön és képes legyen felvenni a harcot a rosszindulatú daganatokkal szemben.
Az elöregedő és naïv T-sejtek számának meghatározásához minden résztvevőtől vérmintát vettek. Ezt követően a betegek egy 12 hetes testedzési programba léptek be. Az egyénileg felállított edzésterv erősítő és állóképességet fokozó gyakorlatokat, kardiogyakorlatokat, illetve a testtartást, hajlékonyságot és egyensúlyt javító gyakorlatokat egyaránt tartalmazott, és külön figyelmet fordított azokra a területekre, melyek az előzetes felmérés során a leggyengébbeknek bizonyultak. A 12 hetes edzésprogram lezárását követően ismételt vérvételre került sor, melyből ismét meghatározták a T-sejtek számát.
A második analízis azt igazolta, hogy az elöregedő T-sejtek a résztvevők többségénél nagy részben naïv formákká alakultak. „Úgy gondoljuk, hogy a testmozgás segítségével megszabadulhatunk azoktól a T-sejtjeinktől, melyek haszontalanok a betegségekkel szembeni harcban, és helyet csinálhatunk azoknak a T-sejtformáknak, melyek hasznosak számunkra” – magyarázza a kutatás vezetője.
A mostani vizsgálat nemcsak azért jelentős, mert a testmozgás fontosságát hangsúlyozza a rákbetegek ás a rákbetegség túlélői számára, hanem azt is igazolta, hogy az egészséges személyek számára is előnyös.
„Hosszasan lehetne sorolni a testmozgás pozitív hatásait. Amennyiben a fizikai aktivitás valóban erősíti az immunrendszert és potenciálisan javítja a rosszindulatú betegségek kézben tartását, akkor ez egy okkal több arra, hogy arra ösztönözzük a betegeket, hogy a rendszeres testedzést építsék be mindennapi programjukba és adjanak annak prioritást” – összegzi tapasztalataikat Laura Bilek.