A tizenévesek többsége már kipróbálta a drogokat és az alkoholt
Az amerikai tinédzserek körében nemrégiben elvégzett reprezentatív felmérés szerint a fiatalok többsége már megkóstolta az alkoholt és nem teljesen tapasztalatlan a droghasználat terén sem – számolt be a JAMA Archives of General Psychiatry áprilisi száma.
A kutatók kiemelik, hogy egyre inkább úgy tűnik, hogy a serdülőkori alkohol- és drogfogyasztás a későbbi szerhasználat indikátora, ennél fogva nagy figyelmet érdemel.
Joel Swendsen, a bordeaux-i egyetem kutatója az alkohol- és illegálisdrog-használat prevalenciáján és az ezzel kapcsolatos szociodemográfiai tényezőkön túl azt is elemezte, hogy a tinédzserek mely életkorban kezdik a szerhasználatot. A felmérésbe 10123, 13 és 18 év között fiatalt vontak be az Egyesült Államokból.
Az eredményekből az alábbiak emelhetők ki:
- - a serdülők 78,2 százaléka számolt be alkoholfogyasztásról,
- - a megkérdezettek 47,1 százaléka évente legalább 12 pohár szeszes italt fogyaszt,
- - a nagykamaszok 81,4 százaléka vallotta be, hogy már lehetősége nyílt illegális szerek kipróbálására,
- - 42,5 százalék válaszolta, hogy használt már drogot,
- - a drogabúzusról beszámolók aránya 16,4 százaléknak adódott.
A kutatók szerint: „Tekintettel arra, hogy a szerhasználat korai életkorban való megkezdése a későbbi életszakaszokban a szerhasználati szokások és ezzel kapcsolatos zavarok szignifikáns prediktora, a mostani megállapítások kiemelkedő közegészségügyi jelentőséggel bírnak.” Az adatok azt jelzik, hogy a tizenévesek mediánértékben 14 évesek akkor, amikor nagyjából rendszeresen rákapnak az ivásra, melynek nyomán aztán némelyiküknél függőség is kialakul, míg másoknál nem. A dependencia nélküli drogabúzus tekintetében a medián életkor 15 év, míg a függőséget eredményező drogabúzus vonatkozásában 14 év.
A bármely stádiumú alkohol- és droghasználat valószínűsége az életkor előrehaladtával emelkedik, és ezen belül is a fehér bőrűek és a spanyol ajkúak körében nagyobb arányokat regisztráltak, mint a feketék alcsoportjában vagy más etnikai csoportokban.
A kutatók rámutatnak, hogy a szerhasználattal kapcsolatban az „élettartam” kifejezés a tinédzserek esetében nem feltétlenül azt jelenti, hogy károsító hatás hosszú időn át fennáll, hiszen a fiatalok jelentős része „kinövi” az ártalmas szerek használatát, mire a felnőttkorba lép.
A szerzők következtetése szerint „az alkohol- és illegális szerhasználat megelőzése olyan stratégiákat igényel, melyekkel már a kiskamaszokat célba veszik. A prevenciós programok megvalósítása során figyelembe kell venni, hogy az egyes populációszintű tényezők igen különböző hatást fejtenek ki a szerhasználatra és annak stádiumára.”