A túlevés további evéshez vezethet
Egy új tanulmány szerint túl sok kalória bevitele során a bélrendszer leállítja egy olyan hormon termelését, mely az agy számára a teltségérzet információját továbbítja.
Az uroguanilin hormont Dr. Waldman vezetésével egy vastagbélrákkal kapcsolatos korábbi tanulmány kapcsán fedezték fel a philadelphiai Thomas Jefferson Egyetem kutatói, akik annak szerepét a kövérséggel hozták összefüggésbe. Ebben a vizsgálatban nem kövér kísérleti egérmodellekben azt tapasztalták, hogy az uroguanilin az agyba jutva teltségérzetet közvetít a szervezet számára.
Jelen tanulmányban Dr. Waldman és kutatócsoportja túletetett egérmodellekben azt tapasztalták, hogy az egerek bélrendszerének uroguanilin termelése leállt. A hormon receptorai az agyban ugyan sértetlenek maradtak, sőt számuk még fokozódott is, de nem termelődött a hormon, amely a teltségérzet érzését közvetítette volna a bélrendszerből a központi idegrendszer felé. Amennyiben az egereket a későbbiekben diétára fogták, az uroguanilin termelődése ismét folytatódott.
A munkacsoport azt tapasztalta, hogy a hormontermelés szempontjából teljesen lényegtelen volt az egerek súlya, a túletetés mind a sovány, mind a kövér egyedek uroguanilin termelődését felfüggesztette. Ez a jelenség ellentétben áll az eddig ismert, kövérséggel összefüggésbe hozható hormonok (inzulin, leptin) működésével, amelyek elválaszttódásának mértéke a testsúly növekedésével párhuzamosan nő. Az uroguanilin esetében ezzel szemben a kóros folyamatot a bevitt kalória fokozott mennyisége váltja ki, testsúlytól függetlenül.
A tanulmány szerzői azt feltételezték, hogy az uroguanilin termelődésének csökkenése hátterében a vékonybél sejtjeinek endoplazmás retikuluma (ER) állhat. Ennek a sejtek fehérjeszintézisében kritikus szerepet betölt sejtalkotónak a működése ugyanis stressz hatására leállhat. A kutatás során (tunikamicin adásával) mesterséges stresszt kiváltva megfigyelték, hogy az uroguanilin termelése leállt, fokozottabb mértékben, mint az egerek túletetése során. Mindezek után kövér, túletetett egereknek az ER-ben kialakult stresszhatást oldó vegyületet adtak, mely hatására az uroguanilin termelődésének újraindulását tapasztalták.
„Eredményeink alapján elmondhatjuk, hogy a fölös energiabevitel – származzon az zsírból vagy szénhidrátokból – a vékonybél számára olyan stresszhatást jelentenek, melyek az egyénben leállítják a teltségérzet érzését közvetítő uroguanilin termelődését.” – mondja Dr. Waldman. „Amit még nem tudunk, hogy konkrétan mely molekuláris elem indítja be a folyamatot.”
Az uroguanilin fentiekben ismertetett hatásai ugyan az elhízás folyamatának csak egyik feltételezhető útvonalát jelentik, a hormon pótlása fontos lehet az elhízás folyamatának visszafordításában.
Forrás: Nutrition & Diabetes