A vércukor kicsit emelkedik, a szívbetegségek kockázata nagyon
Az egyik rossz hír, hogy a vércukorszint kisfokú emelkedése is 69 százalékkal fokozza az ischaemiás kardiovaszkuláris betegségek kockázatát. A másik rossz hír, hogy ez olyanok esetében is igaz, akik nem szenvednek cukorbetegségben.
Az adatok egy olyan vizsgálatból származnak, melyet több mint 80 ezer résztvevő bevonásával végeztek a koppenhágai egyetemen, és eredményeit a Journal of the American College of Cardiology című lapban hozták nyilvánosságra.
Marianne Benn, a koppenhágai egyetemi kórház főorvosa, a koppenhágai egyetem docense ezt mondja: „Azt eddig is tudtuk, hogy hypercholesterinaemia és cukorbetegség kapcsán az átlagosnál nagyobb az ischaemiás szívbetegségek kialakulásának esélye, mostani vizsgálatunkban azonban a vércukorszint szerepét külön elemeztük. Meglepő megfigyelésünk, hogy hosszabb távon a vércukorszint mégoly kismérvű emelkedése is veszélyes – és a negatív hatásért önmagában a glukóz a felelős.”
Bár cukorbetegségben nem szenvedő egészséges személyeknél az éhomi vércukorszint normális (6 mmol/l alatti) lehet, a kutatók most azt találták, hogy évek alatt a vércukorszint 1 mmol/l-rel történő emelekdése 69 százalékkal fokozza meg a szívroham kockázatát.
A kutatók most a The Copenhagen General Population Study, a The Copenhagen City Heart Study és a Copenhagen Ischemic Heart Disease Study nevű vizsgálatok adatait tekintették át, melyek összesen 80522 dániai lakost öleltek fel. A felsorolt kutatások azonban nem voltak elégségesek a kardiovaszkuláris betegségek és a magas vércukorszint közötti esetleges összefüggések dokumentálására. A vizsgálatot végzők szerint a résztvevőknél olyan közös fizikális problémák vagy egyéb közös jegyek állhattak fenn, melyek befolyásolhatták a testsúlyt és a szív állapotát. Mindezzel együtt azonban úgy vélik, hogy a vércukorszint közvetlen hatást gyakorol a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulására, annak mechanizmusa azonban még nem tisztázott, hogy pontosan milyen úton. Végkövetkeztetésük szerint az egészségi állapot javítása érdekében összességében csökkenteni kellene a bevitt cukrok mennyiségét.
Borge Nordestgaard, a koppenhágai egyetemi kórház főorvosa, a koppenhágai egyetem egészségtudományi és orvosi karának professzora arra hívja fel a figyelmet, hogy „az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a halálesetek 6 százaléka kórosan magas vércukorszintre vezethető vissza valamilyen módon. Ennek fényében eredményeink potenciálisan jelentős befolyást gyakorolhatnak a szívbetegségek és az ebből eredő halálozás megelőzését célzó programok megtervezésére világszerte.”
A WHO adatai szerint évente 17 millió ember hal meg szívproblémákkal összefüggő betegségben, és a következő években e szám további emelkedése várható.