A World Trade Center tűzoltói és a myeloma multiplex
Egy most megjelent közlemény szerint a World Trade Center elleni terrortámadás utáni mentésben dolgozó tűzoltók között nagyobb arányú a myeloma prekurzor eltérések, és a myeloma multiplexes megbetegedések kialakulásának kockázata.
A myeloma multiplex a differenciált B-sejtek (azaz plazmasejtek) túlszaporodása, a felnőttek körében a leggyakoribb hematológiai daganat. Rendszerint a beteg 65 és 74 éves kora között jelentkezik, igen ritka 50 éves kor alatt. Az Egyesült Államokban jelenleg kb. 100.000 myeloma multiplexes beteg van, a betegség életkorhoz igazított gyakorisága 6,53/100.000 fő/év. A myeloma multiplexben szenvedő betegek 80%-ának perifériás vérében IgH (monoklonális (M)-protein) mutatható ki, 20%-ban abnormális könnyű láncú proteinekkel. A myeloma multiplex és prekurzorainak valódi oka ismeretlen, de a betegség kockázata emelkedik, amennyiben a személy bizonyos karcinogénekkel exponálódik (pl. poliklórozott befenil (PCB), dioxinok, policiklikus aromás szénhidrátok (PHA-k), cement-por, üveggyapot, ólom, azbeszt). A WTC elleni 2001. szeptember 11-ei támadás során példátlan mennyiségű – PCB-ket és PAH-okat tartalmazó por és gázok kerültek a környezetbe. Az összerogyott és égő épületekből felszabaduló káros anyagokon kívül a 10 hónapig tartó mentési és helyreállítási munkálatok közben százával használt diesel-motorok égésterméke is exponálta a munkálatokat végzőket.
A Fire Department of the City of New York (FDNY) mentési és helyreállítási munkálatokban részt vett 12 942 fehér férfi tűzoltója közül 16 betegedett meg myeloma multiplexben. A daganatos diagnózisig átlagosan 12 (1,0-15,7) év telt el. A betegek átlagos életkora 57 (38-76) év volt, az USA-ban a myloma multiplexes betegek átlagos 69 éves életkoránál jóval alacsonyabb. Annál a 14 betegnél, akiknél a fehérje izotípus és a szabad könnyű-lánc adatok is rendelkezésre álltak, a könnyű-láncú myeloma multiplexes megbetegedés aránya 50%-os volt. Összesen 781, 50 évnél idősebb városi tűzoltó szérum mintái álltak rendelkezésre, amiből az derült ki, hogy a myeloma prekurzor eltérések, (MGUS, monoclonal gammopathy of undetermined significance és könnyű láncú MGUS) gyakorisága is magasabb a mentésben rész vevők esetén. Az összes, az életkorhoz igazított MGUS és könnyű- lánc MGUS prevalenciája 7,63/100 személy (95%CI 5,45-9,81), ami 1,76-szor magasabb a referenciaként használt Olmsted megyében észlelt (Minnesota) prevalenciánál. (Azért pont az Olmsted megye a referencia, mert onnan állnak szérum adatok rendelkezésre, és ilyen expozíciónak ott nem voltak kitéve). A könnyű-láncú MGUS életkorhoz igazított prevalenciája több mint háromszorosa volt a referencia populációénak (RR: 3,13, 95%CI 1,99-4,93).
Dr. Brawley (Atlanta, Georgia) a cikkhez írt szerkesztőségi közleményben felhívta a figyelmet, hogy a 12 942 megfigyelt személy között jelentkező 16 myelomás megbetegedés kis esetszáma miatt nagyon nehézen közvetlen kapcsolat meglétét feltételezni a megbetegedés és a WTC-nél végzett mentési munka között, és ugyanerre a következtetésre jutunk a Doll-szabály alapján is (Sir Richard Doll és Sir Bradford Hill a dohányzás és a tüdőrák közötti összefüggés látványos igazolásakor arra a következtetésre jutottak, hogy egy egyszerű epidemiológiai vizsgálat nem lehet meggyőző, ha a 95%CI alsó határa nagyobb 3-nál). Hozzáteszi azonban azt is, hogy mivel a latencia periódus még mindig tart, lehet, hogy később nagyobb számban jelentkezik majd a betegség.
A JAMA Oncology ugyanezen számában megjelent másik közleményben Ankura Singh és munkatársai számítógépes szimuláció segítségével mérték fel 14 474, a WTC-nél exponált tűzoltó 2012 és 2031 között várható egészségügyi jellemzőit. Előre vetítették 2960 rosszindulatú daganatos megbetegedés kialakulását (95%CI 2883-3037). A mentésben résztvevők 87,1%-át képviselő fehérbőrű tűzoltóknál 2714 rák kialakulása várható a kontroll populációban várható 2596 rákos megbetegedéssel szemben. A kutatók 1437 prosztatarákos megbetegedést jósolnak a kontroll csoport 863 megbetegedésével szemben, 73 pajzsmirigyrákot 57-tel szemben és 201 melanoma malignumot 131-gyel szemben. Megjegyzendő, hogy az összes többi daganat szaporodása ellenére kevesebb kolorektális rák megjelenését prognosztizálják, mivel a szűrés lecsökkenti ezek gyakoriságát (172 vs 267 eset), de a tüdőrákok (237 vs 373 eset) és a veserákok (66 vs 132 eset) előfordulásának csökkenése is várható.
Dr. Brawley fentebb már idézett szerkesztőségi közleménye Dr, Singh kutatásaihoz azt fűzi hozzá, hogy a prosztata-, a pajzsmirigy daganatok és a melanoma gyakoriságának növekedését már más földrajzi területekről is közölték. Ilyen módon nem biztos, hogy WTC mentési munkálataiban részt vevők ilyen daganatainak gyakoribbá válása a WTC-nél elszenvedett expozíció következménye, vagy azé, hogy e betegségek gyakorisága a tűzoltóknál eleve nagyobb, és az sem igazolt, hogy a rákgyakoriság növekedésének valóban a környezeti terhelés növekedése az oka?
Li és munkatársai már 2012-ben közleményt jelentettek meg a JAMA-ban arról, hogy a WTC Health Registryben szereplő 55 778 személynél gyakoribb volt a prosztatarák, a pajzsmirigyrák és a myeloma multiplex, mint a New York államban élő egyéb lakosoknál. Ebben a vizsgálatban szerepeltek egyébként a Singh-féle vizsgálat betegei is.
Forrás:
4. JAMA