Alkoholbetegség – bevezető
A kérdés jelentősége, epidemiológiai adatok
A mértéken túli alkoholfogyasztás a világ nagy részén, és sajnos hazánkban is, igen jelentős egészségügyi, népegészségügyi és társadalmi gond. A jelenség nem új, hiszen a szeszesital-fogyasztás pozitív és negatív hatásainak ismerete évezredekre nyúlik vissza, de az alkoholfogyasztás és az ezzel összefüggő bajok a modern világban ugrásszerűen megnövekedtek.
Helyénvaló a kérdéskör súlyának sok helyen divatos gazdasági szempontú megítélése is – annak számításba vétele, hogy mekkora anyagi terhet jelent a túlzott alkoholfogyasztás a biztosítótársaságok és a társadalom számára –, ám az alkoholfogyasztásnak az emberi kapcsolatok, a családok, a társadalom finom szerkezetére és morális állapotára gyakorolt hatása sem elhanyagolható. Nem véletlen, hogy már az ősi írásos emlékekben (Ajurvéda, Biblia, Bírák könyve, Odüsszeia) is találkozunk az alkoholfogyasztás negatív hatásaival, megítélésével és az alkohol elleni küzdelemmel (ősi kínai császári rendelet, Korán).
A kérdés jelentőségét mutatja, hogy hazánkban körülbelül 800000-re tehető a krónikus alkoholfogyasztók száma. Évente 8000-en halnak meg alkoholos máj-cirrhosis és pancreatitis következtében. Jól ismert epidemiológiai adat, hogy az egy főre jutó alkoholfogyasztással párhuzamosan nő a máj-cirrhosis okozta halálozás. Magyarországon a fokozatos nagy emelkedést követően az elmúlt 1-2 évben valamelyest csökkent a cirrhosisban meghaltak száma (miközben az ország lakossága is csökkent), de még így is évente több mint 7000 haláleset következik be máj-cirrhosis következtében.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!