Antidepresszívumok és agyi mikrovérzések
Egy holland longitudinális vizsgálat eredményei szerint az antidepresszánsokat használóknál emelkedik az elsőként bekövetkező agyi mikrovérzések kockázata.
A Dr. Bruno H. Stricker (Erasmus University Medical Center, Rotterdam, Hollandia) és kutatócsoportja a Stroke 2015. december 15.-én online megjelent közleményükben megállapították, hogy „a vizsgált népesség 4 éves követésének eredménye szerint az antidepresszívumokat szedőknél emelkedett az incidentális első mikrovérzések kockázata”. Az összefüggés a különféle antidepresszívumoknál egyformán jelentkezett, és fennmaradt a depresszív tünetekhez, vagy a kardiovaszkuláris kockázathoz való igazítás után is.
A szerzők korábbi keresztmetszeti vizsgálatukban nem találtak ilyen összefüggést, így ezúttal longitudinálisan közelítették meg a kérdést: a Rotterdam vizsgálat 2550 olyan 45 éves, vagy idősebb (átlagos életkor 58,7 év, 54,8%-uk nő) betegét választották ki elemzésükben, akiknél semmi jel nem mutatott egy korábbi mikrovérzés lezajlására.
A vizsgálat során -2005 és 2013 között- a kiinduláskor, majd átlagosan 3,9 évenként végzett MRI alapján megállapították, hogy a cerebrális mikrobevérzések összességében 3,7%-ban jelentkeztek, és az antidepresszánsokat szedőknél magasabb volt a ezek kockázata, mint a nem szedőknél (OR: 2,22, 95%CI 1,31-3,76). A kockázat növekedés nem függött attól, hogy a betegek milyen típusú antidepresszívumot szedtek, azonos volt a szelektív szerotonin-visszavétel gátlókat (SSRI-ket) szedőknél és a nem SSRI-ket szedőknél (OR: 2,27 vs OR 2,28 az előző sorrendben). Amennyiben az antidepresszánsok a szerotonin-transzporterhez való affinitás alapján csoportosítjuk, látható, hogy a mérsékelt szerotonin-affinitáshoz társul a legmagasabb mikro-bevérzési kockázat (OR: 3,07, 95%CI 1,53-6,71), míg a magas szerotonin-affinitás esetén a kockázat emelkedés nem szignifikáns (OR: 2,18, 95%CI 1,90-5,29). A cerebrális mikrovérzések kockázatának növekedése a kardiovaszkuláris kockázati faktorokhoz való igazítás után is fennmaradt, viszont az antidepresszáns kezelés dózisához, vagy időtartamához való igazítás után a különbségek már nem voltak szignifikánsak..
Már régebbi megfigyelések is utaltak erre az összefüggésre, de ez volt az első olyan vizsgálat, mely kimutatta az antidepresszánsok és a szubklinikai cerebrális mikro-bevérzések közötti időbeli összefüggést is.
Az SSRI-k okozta mikro-bevérzések mechanizmusa azonos lehet a trombocita-gátló kezelések hatásához, amennyiben „az SSRI-k gátolják a szerotonin visszavételét a trombocitákba, amelyekben aztán a csökkent szerotoninkoncentráció gátolja az aggregációt és megnyújtja a vérzési időt”. Ugyanakkor az, hogy az SSRI-k és a nem SSRI-k okozta azonos mikro-bevérzés kockázat növekedés arra utal, hogy a szerotonin-transzporterhez való affinitás ebben a folyamatban nem játszik szerepet, és a mechanizmus jelenleg még ismeretlen.
A szerzők rámutattak arra is, hogy fordított ok-okozati összefüggés is van a két dolog között, mert a mikrovérzések szerepet játszanak a depresszió progressziójában, ilymódon maguk is antidepresszánsok használatához vezetnek, „tehát az agyi mikro-bevérzések fokozott kockázata esetén-különösen idősekben- óvatossággal kell az antidepresszánsokat rendelni.
Dr. Daniel G. Hackam Division of Clinical Pharmacology, Department of Medicine, Western University, London, Ontario, Kanada) egy 2012-ben megjelent tanulmányában már rámutatott arra, hogy az orális antikoagulánsok melletti SSRI expozíció – az egyedüli antikoagulánsokhoz képest – emeli az intracerebrális vérzések kockázatát. Kommentárjában kiemeli a reotterdami kutatók prospektív, longitudinális, népesség alapú vizsgálatának fontosságát és egyedülállóságát. Mindamellett meglepődésének adott hangot, hogy nem volt különbség az egyes antidepresszánsok vérzéskockázat növelő hatása között, hisz az SSRI-k mellett magasabb kockázatot feltételezhető, mint a nem SSRI-k mellett.
Dr. Richard Morriss (University of Nottingham, UK) szerint nem tisztázott, hogy depresszióban a mikrovérzések az antidepresszánsok szedésével vagy magával a depresszióval függnek-e össze, hisz az sem biztos, hogy a betegek beveszik a felírt gyógyszert. Abban viszont egyetért a szerzőkkel, hogy az antidepresszánsokat csak óvatosan szabad alkalmazni az agyi vérzésre multiplex kockázatokat hordozó betegek esetén.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
1. Medscape Medical News > Psychiatry
2. Stroke
3. Neurology