Az apák kövérsége befolyásolhatja gyermekeik egészségét
A Duke Egyetem orvoskarán végzett kutatás szerint a gyermekek egészségét befolyásolhatja apáik kövérsége, növelheti bennük egyes betegségek, például a rák valószínűségét.
A BMC Medicine február 6-i számában megjelent közlemény az első, amely azzal foglalkozik, hogy az emberekben az apa kövérsége megváltoztathatja a következő generáció egy genetikai mechanizmusát, azaz az apa életmódja „átadódhat” gyermekeinek.
„Fontos, hogy megértsük, hogy a jelenlegi nyugati életmód milyen kockázatokkal jár az elkövetkező generációk számára” – mondta Adelheid Soubry, PhD, a Duke Rák Intézet munkatársa, a közlemény első szerzője. „A mostani vizsgálat célja az volt, hogy meghatározzuk a lehetséges kapcsolatot a szülők fogamzás előtti kövérsége és a gyemekek epigenetikai profilja között, különös tekintettel bizonyos génszabályozó régiókra.”
Az újszülöttek egészségével s a szülői hatással foglalkozó kutatók tipikusan a terhes nőre koncentráltak. Kimutatták, hogy a terhesség alatti táplálkozás és egyes környezeti tényezők befolyásolhatják a gyermekek egészségét és növelhetik bizonyos krónikus betegségek kockázatát. Azzal viszont nagyon keveset foglalkoztak, hogy az apai tényezők milyen hatással vannak a gyermekre.
A Duke kutatócsoportja azt akarta meghatározni, hogy milyen kapcsolat áll fenn a szülők kövérsége és a gyermek inzulinszerű faktor 2 (IGF2) génjének DNS metilációja között. A DNS metiláció szabályozza bizonyos gének aktivitását, ami bizonyos betegségek nagyobb kockázatát tükrözheti. Ismert, hogy az IGF2 gén csökkent DNS metilációja összefügg egyes rákok nagyobb kockázatával, köztük a kolorektális rákéval és a petefészekrákéval.
„Génjeink képesek alkalmazkodni a környezethez. Azonban ez az alkalmazkodás később problémát jelenthet” – mondta Cathrine Hoyo, PhD, MPH, aki a rák epidemiológiájával foglalkozik a Duke-on és a vizsgálat szenior kutatója. „Nem arról van szó, hogy a DNS szekvenciája megváltozik, hanem a gének expressziója az, ami módosul. Egyes gének „leállhatnak” a környezeti trauma eredményeképpen.”
A kutatók úgy szerezték be az újszülöttekről az adatokat, hogy követték azokat a családokat, amelyek részt vettek a Newborn Epigenetics Study-ban (NEST), amelynek célja a környezeti hatások genetikai profilra gyakorolt hatásának tanulmányozása volt újszülöttekben.
A szülőkről kérdőívek kitöltetése és egészségügyi adatok gyűjtése révén szereztek információkat. Ezután megvizsgálták 79 újszülött köldökzsinórjából származó DNS-t, hogy meghatározzák az esetleges kapcsolatot a gyermek DNS-ének metilációs mintázata és a szülők fogamzás előtti kövérsége között.
Az IGF2 gén DNS metilációja szignifikánsan kisebb mértékű volt a kövér férfiak gyermekeiben, mint azokban, akiknek apja normál súlyú volt. Ez azt jelzi, hogy az apa kövérsége hajlamosíthatja a gyermeket bizonyos rákokra.
A kutatók megjegyezték, hogy a DNS metiláció változása egy olyan tényező következménye is lehet, amely kapcsolatban áll a kövérséggel, például egy bizonyos étrendé vagy a diabéteszé – azonban ezeket a kérdéseket ebben a tanulmányban nem vizsgálták.
További vizsgálatok is folyamatban vannak arra vonatkozóan, hogy az IGF2 gén DNS metilációjának megváltozása fennmarad-e akkor is, amikor a gyermek idősebb lesz. Később olyan vizsgálatokra is szükség lesz, amelyek kimutatják, hogy bizonyos beavatkozásokkal a fogamzás előtt vagy után meg lehet-e előzni, hogy szabálytalan metilációs profil alakuljon ki.
Forrás: Science Daily