Az emlő MR-vizsgálata előre jelezheti a kemoterápia hatásosságát
A mágnesrezonancia- (MR) vizsgálat a klinikai vizsgálatnál már jóval korábban támpontot nyújt arra nézve, hogy az emlőtumor miként reagál a műtét előtti kemoterápiára – hozták nyilvánosságra a Radiology című lap internetes kiadásában.
Az emlőrák kezelésében gyakran alkalmaznak kemoterápiát a sebészeti beavatkozást megelőzően. A tapasztalatok azt jelzik, hogy az ilyen neoadjuváns kemoterápiában részesülő nőbetegeknél jóval nagyobb az esély arra, hogy emlőmegtartó műtét végezhető, mint azoknál, akiknél a kemoterápiára csak a műtét után kerül sor.
A klinikusok a tumor méretének és lokalizációjának klinikai meghatározása alapján követik nyomon a neoadjuváns kemoterápia által kiváltott választ. A gadolíniumtartalmú kontrasztanyag adásával végzett MR-vizsgálat a klinikai vizsgálat ígéretes alternatíváját nyújthatja a jövőben, mivel képes kimutatni a tumorokon belüli érújdonképződést, azaz az angiogenezist. Az angiogenezis már korábban és pontosabban jelzi a tumor kezelésre adott válaszát.
„Az MR-vizsgálat alkalmasabb annak előrejelzésére, mely betegnél várható teljes remisszió, mint a klinikai vizsgálat – mondja Nola M. Hylton, a San Franciscói University of California radiológus professzora, a több központ bevonásával lefolytatott Investigation of Serial Studies to Predict Your Therapeutic Response with Imaging And moLecular Analysis (I-SPY TRIAL) nevű emlőrákvizsgálat vezetője. – Az MR-felvételek értékes információkat nyújtanak számunkra a korai terápiás válaszról.”
A mostani közleményben az I-SPY TRIAL képalkotó vizsgálati komponensének (ACRIN 6657) adatait elemezték. Ennek keretében olyan betegek MR-leletét és klinikai vizsgálati eredményét vetették össze, akik II. vagy III. stádiumú emlőrák miatt neoadjuváns kemoterápiában részesültek. A vizsgálatban 216 nőbeteg vett részt, akiknek életkora 26 és 68 év közé esett. Az MR-vizsgálatokra a kemoterápiás kezelés előtt, alatt és után került sor. A kutatók a képalkotó vizsgálatok eredményét a műtéti minták laboratóriumi vizsgálatával is összehasonlították.
Az MR-vizsgálat kapcsán végzett mérések minden időpontban pontosabbnak bizonyultak, mint a klinikai vizsgálat. Úgy tűnik, hogy a második MR-vizsgálat során regisztrált térfogatváltozás nyújtja a legnagyobb relatív előnyt. Az MR-vizsgálat a teljes tumorválasz és a reziduális tumorterhelés előrejelzésében egyaránt felülmúlja a klinikai vizsgálatot.
„A vizsgálat megmutatta, hogy a képalkotó vizsgálat miként játszik alapvető szerepet a tumor karakterizálásában és a terápiás válasz nyomonkövetésében − mondja dr. Hylton. − A kontrasztanyag adása után észlelt fokozott jeladást a fokozott angiogén aktivitás jeleként értékeljük. Vízdiffúziós méréseket is végezhetünk az MR-vizsgálat során, ami közvetett úton jelzi a sejtek sűrűségét.”
Dr. Hylton és munkatársai jelenleg olyan szempontból tekintik ét az I-SPY adatait, hogy az MR-vizsgálat az emlőrák kiújulásának előrejelzése szempontjából is jobb-e, mint a klinikai vizsgálat. Erre vonatkozó eredményeiket az év későbbi szakában szándékoznak nyilvánosságra hozni.